Aktualizované Zo Slovenska

Matovič: Situácia je mimoriadne vážna! Pribudlo rekordných 797 nakazených koronavírusom

Na Slovensku bol za stredu zistený rekordný počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Premiér Slovákom adresoval vážnu výzvu.

Ilustračný obrázok k článku Matovič: Situácia je mimoriadne vážna! Pribudlo rekordných 797 nakazených koronavírusom
Zdroj: pixabay.com

Počas stredy (30. 9.) bolo zistených rekordných 797 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Informoval o tom premiér Igor Matovič na Facebooku ešte pred zverejnením oficiálnych údajov. Celkovo tak eviduje Slovensko už 10 938 pozitívne testovaných ľudí.

Počas včerajšieho dňa bolo podľa premiéra otestovaných 9 170 ľudí.

Pribudol aj vysoký počet vyliečených pacientov – 225. Celkovo sa na Slovensku vyliečilo už 4 620 ľudí. Našťastie, za včerajší deň nepribudlo žiadne úmrtie, počet obetí koronavírusu teda zostáva 48. Uviedlo to Národné centrum zdravotníckych informácií.

„Situácia je mimoriadne vážna a najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať spoločnej veci… a nielen vkuse na vyťahovaní rôznych prkotín, štvať ľudí proti vláde. Dokázali sme spoločnými silami v prvej vlne malý veľký európsky zázrak. Dokážme to aj teraz, hoci teraz to bude oveľa ťažšie. Zomknime sa a vykrúťme hnusobe krk,“ napísal premiér na svojom profile.

„Ak sa nepodarí nárast počtu infikovaných zabrzdiť, budeme prijímať aj prísnejšie opatrenia,“ spresnil Matovič na tlačovke.

Nové prípady nákazy

Pozitívny výsledok testov mali za včerajší deň ľudia vyšetrení v okresoch: Námestovo (71), Bratislava (62), Tvrdošín (47), Bardejov (45), Nitra (37), Košice (35), Prievidza (31), Nové Zámky (28), Trnava (25), Senica (22), Banská Bystrica (21), Poprad (21), Dunajská Streda (20), Komárno (20), Spišská Nová Ves (19), Prešov (17), Trebišov (17), Brezno (15), Myjava (13), Skalica (13), Nové Mesto nad Váhom (12), Pezinok (12), Senec (12), Stará Ľubovňa (12), Liptovský Mikuláš (10), Sobrance (10), Trenčín (10), Žilina (10), Dolný Kubín (9), Martin (9), Vranov nad Topľou (9), Topoľčany (8), Veľký Krtíš (8) Michalovce (7), Sabinov (6). Päť pozitívnych prípadov bolo v okresoch Galanta, Košice a okolie, Lučenec a Malacky, štyri prípady boli v okresoch Snina, Zvolen, Žiar nad Hronom, tri prípady v okrese Bánovce nad Bebravou, Čadca, Hlohovec, Kežmarok, Levice, Partizánske, Piešťany a Ružomberok. Dva prípady boli v okresoch Detva, Ilava, Púchov, Šaľa a Zlaté Moravce, jeden prípad zaznamenali okresy Gelnica, Humenné, Krupina, Levoča, Medzilaborce, Rožňava, Stropkov a Turčianske Teplice.

Je medzi nimi 417 žien a 380 mužov, sú vo veku od 2 do 93 rokov.

„V nemocniciach je hospitalizovaných 259 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 218 z nich. Na JIS je 11 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 23 pacientov,“ informuje Ministerstvo zdravotníctva SR s tým, že aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 6 270.

DVA REKORDY - 797 pozitívnych pri 9170 testoch. Situácia je mimoriadne vážna a najvyšší čas zatnúť zuby a pomáhať...

Posted by Igor Matovic on Thursday, October 1, 2020

Núdzový stav

Na Slovensku od štvrtka opäť platí núdzový stav. Premiér na sociálnej sieti priblížil, že núdzový stav bude platiť zatiaľ na dobu 45 dní. Podľa jeho slov sa uvidí, ako sa prejaví na vývoji situácie cestovanie počas Dušičiek. „Následne sa rozhodneme, či pokračujeme alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu,“ skonštatoval.

V čase núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu, na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Dôvodom na opätovné vyhlásenie núdzového stavu je pandémia nového koronavírusu. Vláde ho odporučil prijať ústredný krízový štáb. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá odvtedy naďalej.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie