ELA Zo Slovenska

Matovič vyzval ostať doma, pohrozil nám Chorvátskom, Českom a zatváraním štadiónov

Ak nebudeme disciplinovaní, budeme si škodiť a môžeme opäť raz prísť o slobodu. Igor Matovič hovorí o "ceste do pekla".

Ilustračný obrázok k článku Matovič vyzval ostať doma, pohrozil nám Chorvátskom, Českom a zatváraním štadiónov
Zdroj: TASR

Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na štvrtkovej tlačovej konferencii po zasadnutí epidemiologického konzília upozornil na nedodržanie hygienických nariadení počas stredajšieho šlágra futbalovej Fortuna ligy v Dunajskej Strede. Zápas domáceho DAC proti majstrovskému Slovanu Bratislava sledovalo vyše 6-tisíc divákov.

„Toto je cesta do pekla… Presne takto si to môžeme pokaziť. Toto sa nesmie opakovať,“ vyhlásil. Upraviť sedenie na športových podujatiach sa odborníci rozhodli aj na základe spomínaného futbalového zápasu.

Nezodpovední ľudia?

Podľa premiéra sa odignorovalo odporúčané šachovnicové sedenie. Každý druhý rad bude musieť ostať voľný. „Aby si vedeli organizátori skontrolovať, či ľudia dodržiavajú pravidlá,“ povedal Matovič s tým, že ak to nebude fungovať, budú musieť takéto športové podujatia zrušiť.

„Ak to nebude fungovať, bohužiaľ, budeme musieť zaradiť spiatočku a takéto športové podujatia sa zrušia, lebo to jednoducho bude neúmerné riziko,“ povedal Matovič.

„Nepredpokladali sme, že ľudia budú takto nezodpovedne postupovať. Tento prípad budeme musieť s pani regionálnu hygieničkou riešiť,“ doplnil v súvislosti so zápasom hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Premiér tiež informoval, že organizovať sa budú môcť aj také podujatia nad 1000 účastníkov, kde nie je zabezpečené sedenie. Organizátor bude musieť zabezpečiť maximálny počet účastníkov, a to desať štvorcových metrov na návštevníka.

Plocha bude musieť byť rozdelená na sektory, povinne bude kontrolovaný vstup, kontrolovať sa má tiež vstup i výstup do sektora a z neho. V jednom sektore bude môcť byť maximálne 1000 ľudí, a vstupenky sa budú môcť predávať len online.

Dovolenkové hrozby

Nepríjemnou správou pre tisícky dovolenkárov sú destinácie Bulharsko a Čierna Hora, ktoré už nie sú v zozname menej rizikových krajín. Nariadenie vydá Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zrejme v pondelok (6. 7.). Platiť by mohlo od ranných hodín.

Ak sa niekto odtiaľ do pondelka vráti, zatiaľ nepotrebuje negatívny test. Pravidlá sa však zmenia, avizuje hlavný hygienik Ján Mikas.

Mikas priblížil, že zmeny by sa tak dotkli občanov, ktorí sa vrátia z Bulharska a Čiernej Hory od tohto dňa. Ak sa dovolenkári vrátia po tomto termíne, už pôjde do domácej izolácie a na štátny test. O tomto opatrení podľa premiéra konzílium odborníkov ešte rokuje. Mapu rizikových krajín budú podľa jeho slov prehodnocovať približne každé dva týždne, aby dovolenkári vedeli lepšie zvážiť svoju cestu.

Chorvátsko a Česko to majú na mále

Aj situácia v Chorvátsku sa podľa prezidenta Slovenskej spoločnosti infektológov Pavla Jarčušku výrazne mení. Ako podotkol, treba cestu na Jadran zvážiť. Poukázal na dve lokálne ohniská nákazy: Záhreb a Osijek.

Aj keď ide o dve lokálne ohniská, ktoré nie sú pri mori, môže to byť podľa neho rizikové. Ľudia z týchto ohnísk môžu napríklad cez víkend cestovať k moru, hovorí infektológ.

„Situácia v Chorvátsko má takmer charakter druhej vlny, treba byť opatrný,“ povedal Jarčuška po rokovaní odborníkov. Ak by sa situácia nezlepšila, môže sa krajina dostať do zoznamu menej bezpečných. Podobne je na tom aj Česko.

Premiér Igor Matovič povedal, že v Česku si treba dávať pozor najmä na oblasti Sliezska a Prahy. Situácia sa podľa neho nevyvíja pozitívne. Prípady sú však pod kontrolou a sú regionálne, dodáva. Prehodnocovanie krajín bude podľa Mikasa zrejme v dvojtýždenných intervaloch.

„Najlepšie je zostať doma, lebo zatiaľ sme na tom z Európy najlepšie,“ poznamenal premiér.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie