Rastislav Búgel Politika

Matovičovi sa jeho hnutie ROZPADÁ pred očami! Schytal KRITIKU a opúšťajú ho viacerí členovia

Bývalý premiér Igor Matovič zažíva ťažké časy. Z jeho hnutia odchádza viacero dôležitých členov.

Ilustračný obrázok k článku Matovičovi sa jeho hnutie ROZPADÁ pred očami! Schytal KRITIKU a opúšťajú ho viacerí členovia
2
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian , TASR/Martin Baumann

Päť exposlancov niekdajšieho hnutia OĽANO (dnes Slovensko) a niekoľko ďalších členov sa rozhodlo opustiť svoju materskú stranu a ísť ďalej bez jej lídra Igora Matoviča. Informoval o tom portál Pluska.sk.

Kritika voči hnutiu a jeho vedeniu sa čoraz častejšie ozýva nielen z externého prostredia, ale aj priamo z radov jeho členov. Ako pripomína server, hnutie už v minulosti opustilo niekoľko známych tvári: Eduard Heger, Jaroslav Naď, Kristián Čekovský, Andrej Stančík, Alojz Hlina a ďalší.

Končia v hnutí a kritizujú Matoviča

Obrovský rozkol v hnutí pokračuje aj po voľbách. Viacero jeho členov sa totiž k dnešnému dňu rozhodlo požiadať o ukončenie členstva v hnutí. Spolu s rozhodnutím napísali aj poriadne kritický list.

„Po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia Slovensko (bývalé OĽANO), sme sa rozhodli ukončiť členstvo a spoluprácu s hnutím Slovensko pod vedením Igora Matoviča. Dôvodom je chýbajúci kritický prístup a ochota férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia,“ zverejnila Pluska časť listu, pod ktorý sa podpísalo päť bývalých poslancov OĽANO a niekoľko členov hnutia.

V kritike pokračujú a tvrdia, že členmi a poslancami hnutia sa stali, aby sa pričinili o rozvoj a zlepšovanie života na Slovensku.

„Za posledný rok sa však do politiky bývalého OĽANO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania. Vedenie hnutia žiaľ nie je otvorené diskusii a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje. Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola,“ píšu v liste.

Kandidatúra bola posledná kvapka

Povestnou čerešničkou na torte malo byť oznámenie Igora Matoviča, že bude kandidovať v prezidentských voľbách. „Kandidatúra predsedu hnutia Igora Matoviča v prezidentských voľbách, hoci podľa vlastných slov nechce byť prezidentom a kandiduje len formálne, je len poslednou kvapkou v nelogických a mätúcich krokoch vedenia hnutia Slovensko. Tento prístup pokladáme za nepochopenie dôležitosti situácie. Pre nás ľudia s iným názorom nie sú nepriateľmi, spoluprácu a slušnú diskusiu považujeme za veľmi dôležitú. Nesúhlasíme so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť,“ dodávajú.

Podľa podpísaných členov si vážili možnosť pracovať vo verejných funkciách: „Posledné rozhodnutia a kroky vedenia nás však presvedčili, že hnutie Slovensko nemá záujem dávať priestor ľuďom s výsledkami a kritickým myslením. Preto v ňom svoju budúcnosť nevidíme a rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou. Dnešným dňom sme požiadali o ukončenie členstva v hnutí Slovensko.“

Kto odchádza?

V hnutí má končiť Ján Marosz (bývalý poslanec NR SR a bývalý riaditeľ Slovenského pozemkového fondu), Mária Šofranko (bývalá líderka kandidátky OĽANO v roku 2020), Veronika Gmiterko (bývalá generálna tajomníčka služobného úradu Ministerstva financií SR), Vojtech Tóth (bývalý poslanec NR SR a komunálny poslanec), Peter Liba (bývalý poslanec NR SR a komunálny poslanec), Peter Kremský (bývalý poslanec a predseda Výboru pre hospodárske záležitosti NR SR) a ďalší poslanci a členovia, ktorí nechcú byť menovaní.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM