Aktualizované Rôzne

Mieri k nám SNEŽENIE: Ktoré oblasti sa môžu tešiť na prvé centimetre snehu? + PREDPOVEĎ

Na naše územie sa blíži ďalšia vlna studeného vzduchu, ktorá so sebou prinesie aj snehové zrážky.

Ilustračný obrázok k článku Mieri k nám SNEŽENIE: Ktoré oblasti sa môžu tešiť na prvé centimetre snehu? + PREDPOVEĎ
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Posledný pracovný deň sa na celom území Slovenska môže tvoriť poľadovica a hmla s dohľadnosťou 50 až 200 metrov. V tejto súvislosti vydali meteorológovia výstrahy prvého stupňa, ktoré platia predbežne do piatka (27. 11.) do 11.00 h. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Tvorba poľadovice predstavuje podľa SHMÚ potenciálne nebezpečenstvo pre dopravu, pohyb osôb a infraštruktúru, nebezpečná je i znížená dohľadnosť.

Mieri k nám sneženie

Po zadnej strane tejto tlakovej výše prúdi do našej oblasti teplejší a vlhší vzduch, čo prináša aktuálne inverzný charakter počasia na naše územie.

„Takýto charakter počasia však na našom území už čoskoro skončí. Postará sa o to studený front, ktorý nad naše územie mieri od severu a prinesie zrážky a ochladenie,“ informuje iMeteo.sk.

Najzaujímavejší bude tento studený front predovšetkým svojimi zrážkami, ktoré zasiahnu viaceré oblasti nášho územia a môžu byť aj v najnižších polohách snehové.

Numerické modely počítajú s tým, že sa prvé zrážky začnú nad naše územie nasúvať v piatok vo večerných hodinách. Dorazia z Poľska a postupne sa budú rozširovať nad naše územie.

„V severných regiónoch Slovenska a predovšetkým na východe sa však očakáva sneženie aj v najnižších polohách, a keďže teploty by sa mali pohybovať okolo nuly, respektíve slabo pod bodom mrazu, tak pri prípadných snehových zrážkach sa bude vytvárať poprašok, prípadne tenká snehová pokrývka,“ dodáva iMeteo.sk.

Prvé centimetre snehu

Sneženie, prípadne snehové prehánky sa očakávajú na severnom a východnom Slovensku aj počas celého víkendu. Aktuálne výstupy numerických modelov naznačujú, že na našom území spadne v oblasti severného a východného Slovenska do 1–3 cm, na severe aj okolo 5 cm nového snehu.

Vyzerá to teda tak, že s príchodom piatkového večera nás čaká príchod zimnejšieho počasia, ktoré mrazivé počasie na východe a severe územia okrášli bielou nádielkou.

Ako bude cez víkend?

Sobota: Oblačno až zamračené a hmlisto, popoludní miestami zmenšená oblačnosť, najmä na západe a v Banskobystrickom kraji. Miestami, cez deň na severe a východe na viacerých miestach, sneženie alebo dážď so snehom, na juhozápade aj dážď. Najnižšia nočná teplota 1 až –4, v údoliach ojedinele okolo –6 °C. Najvyššia denná teplota –1 až 4, na západe miestami do 6 °C.

  • Na západnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty 1 až –2 a najvyššie denné 3 až 6 stupňov C.
  • Na strednom Slovensku prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 0 až –5 a najvyššie denné 1 až 5 stupňov C.
  • Na východnom Slovensku prevažne zamračené, najnižšie ranné teploty 0 až –4 a najvyššie denné 1 až 5 stupňov C.

Nedeľa: Premenlivá, prechodne až veľká oblačnosť. Miestami snehové prehánky alebo sneženie, na západe aj zmiešané zrážky. Najnižšia nočná teplota –1 až –6 °C., v údoliach ojedinele chladnejšie. Najvyššia denná teplota –1 až 4, na juhozápade a miestami aj na juhu stredného Slovenska do 6 °C.

  • Na západnom Slovensku prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 0 až –3 a najvyššie denné 0 až 3 stupne C.
  • Na strednom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –1 až –6 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.
  • Na východnom Slovensku prevažne oblačno, najnižšie ranné teploty –1 až –5 a najvyššie denné –2 až 2 stupne C.

Ilustračné foto, TASR

Chcete vidieť pravú zimu? Takto to vyzerá v týchto dňoch v Rusku:

Ľadová búrka v Rusku
14
Galéria
Zdroj: TASR/AP
Zdroj: iMeteo.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie