Zo zahraničia

Milovníci komiksov a anime SMÚTIA: Zomrel tvora celosvetovo populárneho Dragon Ball

Vo veku 68 rokov zomrel Akira Torijama, tvorca mangy Dragon Ball.

Ilustračný obrázok k článku Milovníci komiksov a anime SMÚTIA: Zomrel tvora celosvetovo populárneho Dragon Ball
Zdroj: TASR/AP

Vo veku 68 rokov zomrel v Japonsku Akira Torijama, tvorca medzinárodne úspešnej mangy a anime Dragon Ball, oznámilo v piatok jeho vydavateľstvo. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a denníka The Japan Times.

Zrazenina v mozgu

Vyhlásenie zverejnené na oficiálnej webovej stránke série Dragon Ball uvádza, že Torijama zomrel ešte 1. marca, príčinou smrti bola krvná zrazenina v mozgu.

Vydavateľstvo Šúeiša uviedlo, že je hlboko zarmútené správou o jeho náhlom úmrtí.

Pohreb sa uskutočnil v kruhu najbližšej rodiny, dátum verejnej rozlúčky neoznámili.

Celosvetová popularita

Torijama sa narodil 5. apríla 1955 v meste Nagoja v japonskej prefektúre Aiči. Debutoval v roku 1978 mangou Wonder Island, vytvoril však i množstvo ďalších máng, podieľal sa napríklad aj na videohrách zo série Dragon Quest. Najúspešnejšou Torijamovou mangou je Dragon Ball, ktorá si získala obrovskú popularitu nielen v Japonsku, ale aj v zahraničí.

Celosvetovo sa predalo viac než 260 miliónov výtlačkov. Na motívy mangy vzniklo aj rovnomenné anime, ktoré sa dočkalo aj niekoľkých pokračovaní, odvysielaných vo viac než 80 krajinách sveta.

Manga je japonský výraz označujúci komiksový štýl kresby, uvádza internetový denník Fandom.sk. Mimo územia Japonska sa ním označuje japonský štýl komiksu v tlačenej podobe, pre ktorý sú charakteristické postavy s veľkými očami a malými ústami. Animované filmy a seriály vytvorené v štýle manga sa označujú japonským výrazom anime.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Zdroj: Twitter.com/Daily News
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM