Správy

Ministerka školstva otvorene: Na školách chýba väčšina učebníc

Slovenské školy zápasia s nedostatkom učebníc. Podľa ministerky školstva sa má situácia vyriešiť ešte v tomto roku.

Ilustračný obrázok k článku Ministerka školstva otvorene: Na školách chýba väčšina učebníc
Zdroj: TASR

Slovenským školám chýba prvý mesiac nového školského roku 59 percent učebníc. „V rámci základného balíka učebníc sme pokryli 41 percent dopytov zo škôl,“ povedala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).

Učebnice ešte v tomto roku

Šéfka rezortu avizovala, že ďalšie učebnice by mohli do škôl prísť v novembri. „Podarilo sa nám tento rok asi po desiatich rokoch navýšiť ešte teraz o 1,1 milióna eur rozpočet. Peniaze by mali byť v školách niekedy v októbri, počítam, že v novembri by mohli mať školy obstarané učebnice,“ uviedla Lubyová s tým, že za spomínanú sumu sa dajú kúpiť stotisíce kusov.

Situácia s chýbajúcimi učebnicami sa opakuje každoročne. Ministerka to vysvetľuje možnosťami štátneho rozpočtu aj pravidlami hospodárenia s učebnicami v školách. „Škola si môže vybrať, či si zaobstará učebnicu, ktorá budú päť rokov cirkulovať medzi deťmi alebo bude používať takú, kde si to dieťa samé všetko vyfarbí, vyškrtá a nechá si ju v šuplíku. Je to trochu aj o tom hospodárení, o tom cykle,“ skonštatovala Lubyová.

Verí v lepšiu situáciu

Ministerka verí, že na budúci rok bude situácia lepšia a učebnice chýbať nebudú. Pripomenula, že parlament tento mesiac prijal novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by mala nákup učebníc zjednodušiť.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM