Technológie

MIRRI: Vybudujeme NENABÚRATEĽNÚ kvantovú komunikačnú sieť odolnú voči hekerom

Sieť má vzniknúť do piatich rokov a bude tvoriť kostru vysoko bezpečného kvantového internetu.

Ilustračný obrázok k článku MIRRI: Vybudujeme NENABÚRATEĽNÚ kvantovú komunikačnú sieť odolnú voči hekerom
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Slovensko vybuduje nenabúrateľnú kvantovú komunikačnú sieť odolnú voči hekerským útokom. Zavádzanie kvantovej infraštruktúry bude koordinovať Národné centrum pre kvantové technológie.

Bezpečná sieť

Z plánu obnovy a európskych programov na to pôjde viac než 16 miliónov eur. Informovalo o tom vo štvrtok Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Štát bude vďaka komunikačnej sieti lepšie pripravený čeliť novým hrozbám v oblasti kyberbezpečnosti. Sieť má vzniknúť do piatich rokov a bude tvoriť kostru vysoko bezpečného kvantového internetu.

Sieť bude pokrývať 12 miest a postavená bude na existujúcej optickej komunikačnej infraštruktúre siete SANET. Z plánu obnovy pôjde na výstavbu siete 8,2 milióna eur a rovnaká suma pôjde na projekt z európskych priamo riadených programov Digitálna Európa a CEF Digital.

Najvyššia úroveň ochrany

Ako vysvetlil rezort, kvantovo šifrovaná komunikácia je najvyššia možná úroveň ochrany informácií. Takáto komunikácia, ktorá je založená na šifrovaní elementárnych častíc – fotónov, je neprelomiteľná a prevyšuje najmodernejšie šifrovacie algoritmy. „O technológiu, ktorá umožní najbezpečnejší prenos dát, majú záujem štáty, banky, mobilní operátori aj firmy,“ priblížila ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

Kvantovo zabezpečená komunikácia znamená, že prenos je zabezpečený proti odpočúvaniu a prenášaná informácia je autentická. „Napríklad je možné preniesť šifrovací kľúč na veľkú vzdialenosť a je fyzikálne nemožné tento prenos nepozorovane odpočúvať, čo je inak problém napríklad pri podmorských a transkontinen­tálnych optických kábloch,“ vysvetlilo ministerstvo.

Okrem výstavby siete bude Slovensko vyvíjať aj vlastné technické komponenty. Takto sa skráti čas výstavby samotnej siete a vytvorí sa priestor na export slovenských zariadení na európsky trh.

Zavedenie systému

Zavedenie systému bude koordinovať Národné centrum pre kvantové technológie. Je to jedna z úloh, ktoré prijalo na svojom prvom valnom zhromaždení. Zároveň prijalo aj prvých členov združenia – Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) a Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).

Fyzikálny ústav bude realizovať jednotlivé výskumné aktivity, spolupracovať s priemyselnými partnermi aj so zahraničnými organizáciami. NBÚ v rámci svojej kompetencie zodpovedá za certifikáciu zabezpečených komunikačných služieb, kam patrí aj kvantová komunikačná infraštruktúra.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM