Zo zahraničia

Muža odsúdili za znásilnenie: Viny ho zbavili po NEUVERITEĽNÝCH 47 rokoch

Muž žil takmer pol storočia so známkou sexuálneho násilníka. Testy DNA napokon odhalili, že sa súd mýlil.

Ilustračný obrázok k článku Muža odsúdili za znásilnenie: Viny ho zbavili po NEUVERITEĽNÝCH 47 rokoch
Zdroj: Unsplash.com

Američan Leonard Mack, ktorý neprávom strávil vo väzení sedem a pol roka za znásilnenie z roku 1975, bol zbavený viny 47 rokov po svojom odsúdení na základe nových DNA dôkazov. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AFP.

Pobudol za mrežami

Mack (72) bol zatknutý v roku 1975 v štáte New York po tom, ako tam bolo znásilnené dospievajúce dievča. Polícia vyhlásila pátranie po podozrivom černochovi a krátko na to zadržala Macka, ktorý je Afroameričan.

V roku 1976 ho súd uznal za vinného a vo väzení strávil sedem a pol roka.

Konečne voľný

Mackovým prípadom sa zaoberala organizácia Innocence Project, ktorá sa usiluje zabrániť nespravodlivým odsúdeniam a podporuje spravodlivé súdnictvo. Na základe DNA dôkazu potvrdila, že Mack sa znásilnenia nedopustil a určila páchateľa, ktorý sa k tomuto trestnému činu priznal. Uviedla to prokuratúra v okrese Westchester v štáte New York. „Konečne som voľný,“ povedal Mack v reakcii na zbavenie viny.

Od roku 1989 bolo pomocou DNA testov oslobodených 575 nespravodlivo odsúdených osôb vrátane 35 ľudí, ktorí čakali na popravu, píše AFP s odvolaním sa na údaje projektu National Registry of Exonerations.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM