Na futbalových MS zabojujú jedenástykrát o zlatú trofej: Pôvodnú Brazílii ukradli
V uplynulých mesiacoch trofej pre futbalového majstra sveta precestovala Rusko a ďalších vyše 50 krajín. Do dejiska MS dorazila 11 dní pred začiatkom šampionátu.
Trofej vyslali na propagačnú cestu ruský prezident Vladimír Putin a prezident FIFA Gianni Infantino už v septembri 2017 a postupne navštívila 24 ruských miest.
V rokoch 1930 – 1970 dostávali víťazné tímy na svetových šampionátoch trofej Julesa Rimeta. Bola to trofej známa jednoducho pod prezývkou World Cup alebo Coupe du Monde, znázorňovala sošku antickej bohyne víťazstva Niké. V roku 1946 ju definitívne premenovali po prezidentovi FIFA Julesovi Rimetovi, ktorý zorganizoval prvý turnaj. V roku 1970, keď Brazília získala tretí svetový primát, dostali „kanárici“ trofej natrvalo. Avšak v roku 1983 ju ukradli neznámi páchatelia a údajne roztavili zlodeji.
RADÍME: Na majstrovstvá vo futbale sa dostanete aj bez víz, v Rusku pozor na doklady
Veľký ťahák pre športových fanúšikov: ROZPIS zápasov MS vo futbale 2018
KURIOZITA DŇA: Ruské futbalové štadióny zachytené na satelitných snímkach
Po roku 1970 bola nová trofej známa pod názvom FIFA World Cup. Experti FIFA zo siedmich krajín rozhodovali o víťaznom dizajne z 53 modelov, aby nakoniec zvíťazil návrh talianskeho dizajnéra Silvia Gazzanigu. Na MS v Rusku budú trofej s dvoma radujúcimi sa hráčmi držiacimi zemeguľu odovzdávať jedenásty krát. Do výšky ju prvýkrát zdvihol kapitán nemeckého výberu Franz Beckenbauer v roku 1974, od tej chvíle desať ďalších jeho kolegov zo šiestich krajín. Aj tento rok zvedie 32 reprezentácií súboj o zápis do dejín a zvečnenie mena na podstavci vykladanom malachitom. Posledné miesto v zozname sa zaplní v roku 2038.
Futbal Slovensko: viac aktuálnych správ z futbalu
Novú trofej nezískajú noví šampióni natrvalo. Víťazi MS majú trofej vo vlastníctve do najbližšieho finálového turnaja a potom dostanú pozlátenú repliku namiesto originálu z čistého zlata. V súčasnosti už všetci členovia kádra – hráči, tréneri aj manažéri z najlepších troch tímov dostavajú zlaté, strieborné a bronzové medaily.
Pred rokom 1978 dostávali cenné kovy len jedenásti hráči, ktorí boli na hracej ploche vo finále, resp. zápase o tretie miesto. V novembri 2007 FIFA oznámila, že dala so spätnou platnosťou medaily všetkým víťazným mužstvám z rokov 1930 – 1974.
Jej hmotnosť je 6,175 kg, výška 36 cm a vyrobená je z 18 karátového čistého zlata (75%).