Správy Regióny

Na Slovensko mieri SIBÍRSKA ZIMA! Kde nás potrápia povodne aj poľadovica?

Meteorológovia vydali viaceré výstrahy prvého i druhého stupňa takmer pre celú krajinu.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensko mieri SIBÍRSKA ZIMA! Kde nás potrápia povodne aj poľadovica?
Zdroj: EASY FOTO TASR - Kristína Mayerová

Meteorológovia varujú pred tvorbou poľadovice vo väčšine krajov na Slovensku. Upozorňujú tiež na dážď a pokračujúci vzostup vodných hladín. V tejto súvislosti vydali viaceré výstrahy prvého i druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.

Pozor na poľadovicu!

Výstraha druhého stupňa pred poľadovicou platí do pondelka večera pre niektoré okresy Prešovského kraja. Počas celej noci ale treba podľa meteorológov s poľadovicou počítať v Bratislavskom, Banskobystrickom, Košickom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, kde platí výstraha prvého stupňa.

V Košickom a Prešovskom kraji tiež platí výstraha prvého stupňa pred dažďom s očakávaným úhrnom zrážok 15 – 30 mm.

Okresy „pod vodou“

Platia aj viaceré hydrologické výstrahy. Výstraha druhého stupňa pred povodňou platí pre okresy Michalovce a Trebišov.

Prvý stupeň výstrahy je vydaný v okresoch Senica, Malacky, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Levice a Lučenec. Rovnako aj v Rimavskej Sobote, Revúcej, Košiciach, Humennom a Sobranciach.

Sibírska zima

Počasie na Slovensku črtá dosť zásadnú zmenu. V druhej polovici tohto týždňa by sa malo mimoriadne ochladiť, čo prinesie návrat zimného počasia. Toto zimné počasie pritom zotrvá na našom území niekoľko nasledujúcich dní.

Do stredy bude počasie na našom území mimoriadne premenlivé. Z oblasti Jadranu budú nad naše územie postupovať jednotlivé tlakové níže, tzv. Jadranky, ktoré prinesú zrážkové vlny.

Budeme však na rozhraní teplého a studeného vzduchu a tak pôjde prevažne o zrážky kvapalné, na severe a východe aj snehové. „Z týchto vĺn sa na nový sneh môžu tešiť obyvatelia severného a čiastočne stredného a východného Slovenska. Naopak, na západe napadne len veľmi málo snehu,“ informuje iMeteo.sk.

Od štvrtka tuhé mrazy

Vo štvrtok príde k avizovanej zmene. Pripravte sa na poriadny teplotný šok. Vo štvrtok sa prudko ochladí. Zatiaľ čo v stredu teploty vystúpia ešte na +1 až +9 °C, vo štvrtok bude už len od –10 do –3 °C. Ochladí sa tak aj o viac ako 10 °C.

Vo štvrtok zažijeme mimoriadne chladný deň. Teploty sa síce prepadnú na –10 až –3 °C, ale na pocit bude ešte chladnejšie, keďže sa rozfúka silný severozápadný vietor s rýchlosťou až 70 km/h.

Pocitová teplota sa na celom území bude pohybovať pod -10 °C a na severe bude klesať na -20 °C.

„V nasledujúcich dňoch zrážky ustanú a čaká nás premenlivé počasie, no pripravte sa na to, že bude mimoriadne chladno. Nočné teploty budú klesať pod –20 °C a denné nevystúpia nad nulu. Takéto studené počasie sa na našom území udrží niekoľko dní,“ informuje iMeteo.sk.

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: iMeteo.sk/TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM