Zo Slovenska

Na Slovensku navarili prvé PIVO podľa receptu UMELEJ inteligencie: Ako chutí?

Tento pivovar je zrejme prvý na Slovensku, ktorý navaril pivo podľa receptu umelej inteligencie. Okrem receptúry vymyslel robot aj názov piva.

Ilustračný obrázok k článku Na Slovensku navarili prvé PIVO podľa receptu UMELEJ inteligencie: Ako chutí?
13
Galéria
Zdroj: Tono Magyar

V roku 2023 vešteckú guľu už nepotrebujete. Všetky otázky vám zodpovie umelá inteligencia. Aj takto môže pôsobiť „revolúcia“, ktorú spôsobuje aplikácia ChatGPT. Kvôli nej už podľa najnovších správ dostali výpoveď aj niektorí zahraniční novinári.

Robot síce nevidí do budúcnosti, ale dokáže za vás napísať článok, návod, zložiť pieseň alebo vygenerovať zaujímavé recepty. A to za jednu sekundu.

Recept od robota

Znie to ako sci-fi? Je to však realita. Presvedčil sa o tom aj nitriansky pivovar Hop Grup, ktorý požiadal chatbot o zostavenie receptu na pivo. Zakrátko im nástroj odpovedal a napísal kompletnú receptúru na American Session DDH IPA.

Pivo pomenoval Tropical Oasis.

Okrem názvu vymyslel aj slovenský text, ktorým môžu pivo odprezentovať. Podľa požiadaviek pivovaru umelá inteligencia vytvorila aj fotografie.

Prečítajte si tiež

Pivo sa už varí

Pivovaru ostávalo jediné, čo umelá inteligencia nateraz nedokáže, a to pivo navariť. Do práce sa dali hneď na druhý deň.

A ako také pivo od umelej inteligencie chutí? Na to nám odpovedal zakladateľ nitrianskeho pivovaru Tono Magyar.

Keď ste si vygenerovaný recept pozreli, dával vám zmysel alebo bolo nutné niečo upraviť?

Áno, recept, ktorý pripravil, dával 100% zmysel, bez zaváhania, trvalo mu to celú jednu sekundu. Recept sme mierne prispôsobili pre náš pivovar, úplné detaily charakteru našich technológií a postupov poznať nemôže, ale keby si dáme viac času, tak ho to naučíme.

Nebol problém zohnať také suroviny, aké boli v recepte?

V recepte, ktorý vymyslel, pre naše šťastie, použil štandardné slady aj odrody chmeľov, veľkú väčšinu sme mali aj na sklade.

Všetkých určite zaujíma, ako bude pivo chutiť. Už ste ho ochutnali?

Pivo už má hlavnú fázu fermentácie za sebou aj studené chmelenie podľa tých druhov chmeľov, ktoré do receptu vybral. Chutnáme ho priebežne z tanku a charakter piva je už celkom jasný. Ešte chvíľu teraz čakáme, kým trochu dozreje, ale chuťovo to vyzerá veľmi fajn.

Kedy sa objaví na trhu?

Pivo by sme chceli plniť asi budúci týždeň (koncom februára, pozn. redakcie). Na výčapoch by sa teda mohol objaviť predpokladám niekedy prvý marcový týždeň.

Uvažujete, že ChatGPT použijete znova, aby vám navrhol ďalšiu receptúru?

Takto ďaleko sme sa ešte nedostali, práve sme celkom šokovaní, aký priebeh má celý tento experiment. Je to určite zaujímavý nástroj a aj pokus, ale vieme sa spoliehať aj na vlastnú kreativitu pri vymýšľaní nových pív.

V galérii nájdete aj komunikáciu s chatbotom a recept, ktorý pre pivovar zostavila umelá inteligencia.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Nitriansky pivovar navaril pivo podľa receptu umelej inteligencie
13
Galéria
Zdroj: Tono Magyar
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM