Ilustračný obrázok k článku Rozvody sa nekonajú! Môže za to koronavírus a karanténa
Zdroj: unsplash.com

Rozvody sa nekonajú! Môže za to koronavírus a karanténa

Všetky súdy v hlavnom meste informujú, že od vypuknutia koronakrízy zrušili desiatky pojednávaní.

MAK Magazín Lifestyle
MAK Magazín Lifestyle

Rozvody sa nekonajú! Môže za to koronavírus a karanténa

Všetky súdy v hlavnom meste informujú, že od vypuknutia koronakrízy zrušili desiatky pojednávaní.

Ilustračný obrázok k článku Rozvody sa nekonajú! Môže za to koronavírus a karanténa
Zdroj: unsplash.com

Na slovenských súdoch sa rušia v časoch nového koronavírusu nielen trestné pojednávania, ale aj rozvodové konania a konania o úprave práv a povinností k maloletým deťom. Len na bratislavských súdoch zrušili pre prijaté opatrenia desiatky takýchto pojednávaní.

„V súlade s prijatými opatreniami s cieľom zamedziť šírenie COVID-19 každý sudca, prejednávajúci agendu rozvodov, posudzoval individuálne nutnosť uskutočnenia pojednávania v období mesiacov marec a apríl. Vzhľadom na bezpečnostné opatrenia v mesiaci marec bolo zrušených 16 pojednávaní v konaniach o rozvod manželstva a v mesiaci apríl 18 pojednávaní,“ priblížila predsedníčka Okresného súdu (OS) Bratislava II Nora Vladová.

Ako dodala, v uvedenom počte sú zahrnuté aj samostatné rozvodové konania, aj konania o rozvod, s ktorým je spojené konanie o úprave práv a povinností k maloletým deťom.

Bez telemostu

Vysvetlila, že nie je v technických možnostiach takéto pojednávania uskutočňovať prostredníctvom telemostu, keďže súd je vybavený jedným technickým zariadením, ktoré je využívané podľa rozpisu v trestných konaniach, kde je nutné sa vždy prispôsobovať ostatným súdom.

„Na OS Bratislava V bolo v dôsledku prijímaných opatrení v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 do piatka (24. 4.) zrušených celkovo 22 termínov pojednávaní v konaniach o rozvod manželstva,“ povedala zase predsedníčka OS Bratislava V Anna Križáková.

Do nadobudnutia účinnosti zákona lex korona 27. marca bolo uskutočnenie pojednávaní ponechané na úvahe zákonného sudcu, respektíve súd akceptoval žiadosti účastníkov konania o odročenie pojednávania a nesankcionoval ani ich prípadnú neospravedlnenú neúčasť na pojednávaní.

Ďalšie a ďalšie

„Vo veciach starostlivosti súdu o maloleté deti sa uskutočňujú nevyhnutné úkony týkajúce sa života a zdravia maloletých detí, na zabezpečenie čoho slúži úprava pomerov prostredníctvom neodkladných opatrení. V konaniach o nariadenia neodkladných opatrení sa nepojednáva, ale v prípade pochybností o osvedčení bezprostredného ohrozenia je možné uskutočniť napríklad informatívne výsluchy,“ vysvetlila Križáková.

„Pojednávania od 16. marca v čase nového koronavírusu boli z dôvodu bezpečnostných opatrení zrušené všetky až do 30. apríla. Z týchto zrušených pojednávaní bolo rozvodov v počte 11 pojednávaní. V sporoch o výšku výživného či opatrovníctvo, a nielen v tomto oddelení, sa vykonávajú všetky úkony, ktoré je možné vykonávať bez nariadenia pojednávania, takže vo veciach sa koná. Rovnako tak v oddelení poručenskom, ako aj v ostatných sa vybavujú a riešia konania, v ktorých napadlo neodkladné opatrenie,“ uvádza sa zase v stanovisku OS Bratislava IV, ktoré poskytol hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Na OS Bratislava III boli rovnako zrušené desiatky takýchto pojednávaní a boli odročené na neurčito alebo presunuté na mesiace jún a júl.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín