Krimi

Na zozname hľadaných osôb Europolu sú aj Slováci: Kto sú najhľadanejší kriminálnici? FOTO

Minulý rok viedla každoročná predvianočná kampaň Europolu k zatknutiu piatich utečencov zo zoznamu najhľadanejších osôb.

Ilustračný obrázok k článku Na zozname hľadaných osôb Europolu sú aj Slováci: Kto sú najhľadanejší kriminálnici? FOTO
3
Galéria
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Agentúra Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva (Europol) zverejnila v piatok zoznam 62 najhľadanej­ších podozrivých alebo odsúdených zločincov spolu s výzvou adresovanou verejnosti, aby ich pomohla vypátrať a zatknúť. Na zozname je aj niekoľko Slovákov.

Aj Slováci

Ako uvádza Europol na svojej stránke, ide o Romana Kučeru, na ktorého bol vydaný európsky a zároveň medzinárodný zatýkací rozkaz pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a pre obzvlášť závažný zločin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držby a obchodovania s nimi.

Na úteku je aj Eva Zámečníková, ktorá si objednala vraždu svojho manžela, s ktorým mala nezhody. Vykonávateľ vraždy sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom. Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Motívom jej konania bola údajne snaha získať manželovu časť majetku, keď ho súd vyhlási po dvoch rokoch nezvestnosti za mŕtveho.

V zozname figuruje aj meno Karola Mella. V súvislosti s ním Europol spomína prípad z konca roka 2004, keď boli v Moste pri Bratislave zastrelení mladá žena a desaťročný chlapec.

Z vraždy sú okrem Mella obvinení aj traja ďalší ľudia. Obeťou ich útoku mal byť bývalý policajt, ​​no namiesto neho zabili jeho syna a partnerku.

Obyčajný život kriminálnikov

V tlačovej správe Europolu citovanej webom Euronews sa uvádza, že niektoré z hľadaných osôb môžu v súčasnosti dokonca žiť relatívne obyčajným životom, pričom však „majú za sebou temnú kriminálnu minulosť, ktorú sa zúfalo snažia skrývať“.

Minulý rok viedla každoročná predvianočná kampaň Europolu k zatknutiu piatich utečencov zo zoznamu najhľadanejších osôb.

Od začiatku kampane Európskej siete tímov aktívneho hľadania ľudí na úteku (ENFAST), spustenej v roku 2016, bolo zatknutých 110 osôb na úteku, pričom 41 z nich sa dostalo do rúk polície na základe tipov z webovej stránky.

Podstatou tejto kampane je spravodlivosť pre obete, uviedol vo vyhlásení zástupca výkonného riaditeľa Europolu pre operácie Jean-Philippe Lecouffe.

Všetky osoby v tejto kampani sú hľadané pre závažné trestné činy, akými sú vraždy, obchodovanie s drogami či obchodovanie s ľuďmi.

Pomoc od verejnsoti

Verejnosť môže pomôcť pri vypátraní najhľadanejších osôb v Európe. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Páchatelia v tejto kampani sú všetci hľadaní za závažnú trestnú činnosť, akou je vražda, obchodovanie s omamnými látkami a obchodovanie s ľuďmi. Žiadame preto verejnosť, aby navštívila internetovú stránku We EU Most Wanted a pozreli si fotografie osôb na úteku a preverili, či niekoho z nich spoznávajú,“ uviedol Slivka. Prípadné informácie možno posunúť polícii anonymne priamo na stránke s webovou adresou eumostwanted.eu.

Europol - hľadaní zločinci, 2021
3
Galéria
Zdroj: Europol
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM