Barbara Dallosová Magazín Lifestyle

NABOSO aj do práce či na nákupy: Trendu podľahli i celebrity, nemôžu si však uškodiť?

Priaznivcov chôdze bez obuvi je čoraz viac. Odborníci vyzdvihujú zdravotné benefity, zároveň však varujú. Chôdza naboso nie je pre každého a tiež nie je vhodná do každého terénu.

Ilustračný obrázok k článku NABOSO aj do práce či na nákupy: Trendu podľahli i celebrity, nemôžu si však uškodiť?
Zdroj: pixabay.com , Dnes24.sk

Bosý človek na ulici, v supermarkete či v prírode. Aj my sme na takého v polovici októbra, hoci v čase príjemného babieho leta, natrafili vo švédskom obchodnom dome s nábytkom v Bratislave.

Priaznivci chôdze bez topánok ešte stále priťahujú pohľady, trend je ale čoraz rozšírenejší. Niektorí vyznávači tohto životného štýlu idú do extrémov a bez obuvi sa vyberú aj do ťažších terénov či dokonca po snehu.

Zdraviu prospešný návyk

Ak máte zdravé nohy a chrbticu, je pravidelná chôdza naboso podľa odborníkov dobrým rozhodnutím. Ako uvádza portál Eduworld, tento návyk znižuje stres, pôsobí protizápalovo a pomáha pri ťažkostiach so spánkom. Navyše prirodzene precvičuje chodidlo, zlepšuje jeho citlivosť a má dokonca pozitívny vplyv na senzomotoriku a koordináciu.

Láka vás táto metóda? Smelo do toho, avšak nie bezhlavo. Začať treba postupne. Ideálne je ešte pred bosou chôdzou vyskúšať barefoot obuv, ktorá je akýmsi medzičlánkom medzi klasickou obuvou a bosým chodidlom.

Keď už sa dostanete k bosej chôdzi, zvoľte zo začiatku ako terén mäkkú zem či trávnik, štartujte s maximálne dvadsiatimi minútami bosej chôdze denne a doma vynechajte papuče.

Nie je to pre každého

Stále však platí, že nič netreba robiť nasilu a nie každému môže takáto zmena životného štýlu vyhovovať. Odborníci upozorňujú najmä starších ľudí, pre ktorých môže byť bosá chôdza nekomfortná či dokonca nebezpečná.

„Obuv s tenkou podrážkou či bosá chôdza je vhodná pre mladých, ktorým sa noha na bosé chodenie prispôsobí a má to benefity pre ich zdravie. Staršej, nezvyknutej nohe, však môže chodenie naboso privodiť zdravotné problémy a bolesti,“ píše Eduworld.

Treba si tiež starostlivo premyslieť, kam sa bosí vyberiete. Nie každý povrch je totiž vhodný. Neodporúča sa napríklad kráčať bez topánok po asfalte. Dlhšou chôdzou si môžete privodiť povrchové zranenia, teda jednoducho si nohy zodrať.

Známe tváre naboso

Obľubou v bosej chôdzi sa netaja ani niektoré známe osobnosti. Bez topánok z domu vyráža napríklad muzikant Robo Papp, speváčka Tina či moderátorka Jasmina Alagič.

Zo zahraničných hviezd paparazzi nafotili naboso napríklad speváčku Pink, jazzovú hudobníčku Joss Stone či holywoodsku herečku Jennifer Aniston.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Láka vás chôdza naboso na verejnom priestranstve?

Áno 42.9%
Nie 31.9%

Stále sa ma niekto pýta, či som si ešte nezranil nohy, keď chodím bosý (rozumej bez topánok) a ja že nie, veď pozerám...

Posted by Robo Papp on Wednesday, June 3, 2020

Začítajte sa do ďalších zaujímavých tém

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM