Politika

Naď, Káčer a Hirman sa vybrali do Kyjeva: Zelenskyj dal ministrovi obrany štátne ocenenie

Káčer a Naď navštívili vo štvrtok (8. 12.) s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom Kyjev.

Ilustračný obrázok k článku Naď, Káčer a Hirman sa vybrali do Kyjeva: Zelenskyj dal ministrovi obrany štátne ocenenie
Zdroj: Facebook.com/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

Slovensko je aj naďalej pripravené pomáhať Ukrajine. Po návrate z oficiálnej návštevy ukrajinského Kyjeva to na piatkovej tlačovej konferencii potvrdili minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

Budeme im pomáhať

„Pre nás je absolútne kľúčové, aby sa niečo také, čo sa deje na Ukrajine, nedialo v iných krajinách. Sloboda, teritoriálna integrita a suverenita Ukrajiny je postavená na rovnakých princípoch ako tá naša. Ukrajina sa bráni vojenskej agresii a keby nebola taká úspešná v bránení sa, tak už túto vojenskú agresiu možno máme na našom území,“ skonštatoval Káčer.

Naď v tejto súvislosti poukázal, že slovenská vláda v stredu (7. 12.) schválila desiaty balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Pomáhanie Ukrajine je podľa Naďa spravodlivé a v súlade s medzinárodným právom.

„Charta OSN hovorí jasne, že krajiny, ktoré sú napadnuté, majú právo požadovať pomoc od iných krajín a tie sú oprávnené im pomáhať,“ podotkol.

Čo bude po zmene vlády?

Najvyšší predstavitelia Ukrajiny sa podľa neho obávajú, že v prípade zmeny vlády sa pomoc od SR skončí. „Minimálne od troch vysokých ústavných činiteľov som počul obavu, že ak by došlo k výmene vlády, tá vláda by nemusela byť proukrajinská a prodemokratic­ká,“ dodal.

Káčer a Naď navštívili vo štvrtok (8. 12.) s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom Kyjev. Cieľom pracovnej návštevy bolo potvrdiť pokračujúcu podporu Slovenska pre Ukrajinu.

Minister obrany si počas návštevy prevzal od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rad Jaroslava Múdreho druhého stupňa.

„Som nesmierne poctený a úprimne si vážim ocenenie prezidenta Ukrajiny V. Zelenského, ktoré mi odovzdal v Kyjeve. Rád Jaroslava Múdreho II. stupňa mi bude navždy pripomínať všetky náročné rozhodnutia, ktoré sú doma politicky zneužívané, no na Ukrajine zachraňujú život,“ napísal na sociálnej sieti minister Naď.

Ukrajinská hlava štátu týmto ocenením vzdáva hold predstaviteľom iných štátov za mimoriadne služby poskytované ukrajinskému národu a na znak toho, že si ich krajiny váži.

Zdroj: Facebook

Súvisiace články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM