Jakub Forgács Rôzne

Nádherné diela vytvorené mrazom: Pri Bystrici vznikli očarujúce ZÁBERY, tento malý trik pomôže každému!

Mrazy posledných dní potrápili mnohých. Nájdu sa však aj ľudia, ktorí práve na takýto chlad čakajú. Vďaka skvelému nápadu tak uzreli svetlo sveta nádherné výtvory prírody. Veď posúďte sami! :)

Ilustračný obrázok k článku Nádherné diela vytvorené mrazom: Pri Bystrici vznikli očarujúce ZÁBERY, tento malý trik pomôže každému!
46
Galéria

Aj keď viacerí ľudia sa už tešia na teplú jar či leto, zima dokáže stále očariť. Mráz a zaujímavý nápad sú výbornou kombináciou, aby tento mix vedel doslova potešiť naše oči. A potom dôjde aj na takéto jedinečné zábery.

Mrazivá krása

Bublinky z bublifuku miluje hádam každý. Sú ľahučké, jemné a poletujú vzduchom. Ale rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane, ak ich skúsite fúkať v poriadnom mraze? Nie je to vôbec jednoduché, ale výsledok stojí jednoznačne za to.

Dôkazom sú aj výtvory Lucie Dovalovej. Tá, podobne ako pred rokom so svojimi žiakmi zo Základnej školy s materskou školou Badín, aj začiatkom tohto roka zachytila cez hľadáčik fotoaparátu postupne zamŕzajúce bublinky pri mrazivých teplotách.

Pred rokom bublinky vytvárali zo zmesi, ktorú si namiešali z prostriedku na umývanie riadu, vody a glycerolu. „Rok som čakala na mrazy, aby som mohla vyskúšať inú zmes na mrznúce bublinky. Tentoraz som glycerol nahradila sacharózou, ktorá steny bublinky rovnako spevní, ale vďaka nej sa na stenách bubliniek vytvárajú trochu odlišné štruktúry ako zo zmesi s glycerolom, podobné viac kvetom,“ povedala pre Bystrica 24 Dovalová.

Fotí „starými sklami“

Zábery vytvárala vo farskej záhrade v Badíne a pri badínskom rybníku, pri východe slnka v zlatej hodinke. „Tentoraz som fotila bublinky sama, bez žiakov. S nimi mám rozrobený iný projekt – kryštalizácie a polarizácie,“ vysvetlila so slovami, že pri príležitosti Roku svetla mali na Radnici v Banskej Bystrici aj výstavu s názvom Dotknuté svetlom. Už budúci týždeň bude vystavovať na Radnici v Kremnici a začiatkom februára v banskobystrickom nákupnom centre.

„Bublinky teda tento rok neplánujeme vystavovať. Ale taká zaujímavosť, polarizáciu môžeme vidieť aj na stenách bublín. Sú to tie farby dúhy, farebné zamrznuté kvety či farebné dúhové okraje námrazy, ktoré sú na niektorých záberoch krásne zachytené,“ povedala. Ako doplnila, svetlo je ten fenomén, ktorý nám dovoľuje túto nádheru vidieť i zachytiť foťákom, je umelec s farbami, ktoré nemá žiaden maliar na svete.

„Na bublinách ma nefascinuje už len úžasná, umelecká premena skupenstva ale aj neskutočné svetelné farebné zmeny,“ dodala Dovalová s tým, že fotí „starými sklami“, zo starých filmových zrkadloviek, čo dodáva fotografiám typický bokeh – svetielka v podobe malých koliesok.

Pozrite si v našej fotogalérii očarujúce zábery výtvorov mrazivej prírody a šikovných ľudí!

Čítajte tiež:

Kuriozita v Bystrici, o ktorej vie málokto: Tipnite si, koľko ľudí býva na týchto uliciach :)

Len začnete čítať a na mnohých hneď doľahne nostalgia: 5 spôsobov, ako kedysi vedeli tráviť čas deti v Bystrici

Foto: Lucia Dovalová

FOTO: Keď sa mráz zahrá na umelca
46
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM