TOS Lifestyle

Nahradí operácie pri rakovine hrubého čreva? Podľa lekárov známy liek ROZPÚŠŤA nádory!

Imunoterapeutický liek podľa štúdie „rozpúšťa“ nádory a zvyšuje šance na vyliečenie niektorých druhov rakoviny čriev.

Ilustračný obrázok k článku Nahradí operácie pri rakovine hrubého čreva? Podľa lekárov známy liek ROZPÚŠŤA nádory!
Zdroj: Unsplash.com

Podľa klinickej štúdie podávanie imunoterapeutického lieku pembrolizumab pred operáciou namiesto chemoterapie viedlo k veľkému nárastu pacientov, ktorí úspešne prekonali rakovinu.

Informuje o tom server The Guardian s tým, že výsledky boli prezentované na výročnom stretnutí Americkej spoločnosti klinickej onkológie, najväčšej svetovej konferencie o rakovine.

Pembrolizumab sa zameriava na špecifický proteín a blokuje ho na povrchu imunitných buniek, ktoré potom vyhľadávajú a ničia rakovinové bunky.

Vzrušujúce výsledky

Na štúdii spolupracovali kapacity z viacerých univerzít a kliník. Liečbu testovali na 32 pacientoch s rakovinou hrubého čreva v druhom alebo treťom štádiu a s určitým genetickým profilom.

Výsledky sú podľa odborníkov vzrušujúce. Ukázali, že 59 % pacientov nemalo po liečbe pembrolizumabom žiadne známky rakoviny, pričom u zvyšných 41 % pacientov sa rakovina odstránila počas operácie. Keď bola iným pacientom s týmto genetickým profilom podaná štandardná chemoterapia, len menej ako 5 % nemalo po operácii žiadne známky rakoviny.

V priebehu nasledujúcich rokov bude štúdia hodnotiť aj celkové prežívanie a mieru relapsov pri pacientoch, ktorí sa zúčastnili štúdie.

„Imunoterapia pred chirurgickým zákrokom by pre týchto pacientov s týmto typom rakoviny mohla byť prevratná. Nielenže zlepší vyhliadky, ale ušetrí pacientov od chemoterapie, ktorá má často viac vedľajších účinkov. Imunoterapia môže v budúcnosti dokonca nahradiť potrebu chirurgického zákroku,“ poznamenal profesor Mark Saunders, ktorý spolupracoval na štúdii.

Ďalšie testy

Rakovina čriev je celosvetovo druhou najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s rakovinou. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie pribudne ročne viac ako 1,9 milióna nových prípadov a viac ako 900-tisíc úmrtí.

Odborníci upozorňujú, že je potrebné urobiť ešte ďalšie testy predtým, než sa pembrolizumab môže považovať za štandardnú liečbu.

Vzhľadom na výsledky v tejto štúdii sú však časté názory, že by sa tak mohlo udiať v priebehu najbližších rokov. Samozrejme za predpokladu, že aj ďalšie štúdie budú rovnako úspešné.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM