Zo Slovenska

Národná transfúzna služba vyzýva zdravých ľudí, aby išli darovať krv. Hlásia kritický nedostatok!

Hoci v nemocniciach pozastavili plánované operácie, stále sa v nich nachádzajú akútni pacienti, ktorí potrebujú k záchrane svojho života transfúzne lieky.

Ilustračný obrázok k článku Národná transfúzna služba vyzýva zdravých ľudí, aby išli darovať krv. Hlásia kritický nedostatok!
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Národná transfúzna služba (NTS) SR vyzýva zdravých ľudí, aby išli darovať krv. Ako TASR v pondelok informovala hovorkyňa NTS SR Martina Frigová, kritický je najmä stav zásob všetkých krvných skupín s Rh negatívnym faktorom. Jeden darca krvi môže zachrániť tri ľudské životy.

Pokles darcov

„V dôsledku rýchlo sa zhoršujúcej epidemiologickej situácie počas tretej vlny pandémie ochorenia COVID-19 sme za posledné dva týždne zaznamenali značný pokles darcov krvi na našich odberových pracoviskách, čo sa prejavuje zníženými zásobami transfúznych liekov,“ uviedla.

NTS pripomenula, že hoci v nemocniciach pozastavili plánované operácie, stále sa v nich nachádzajú akútni pacienti, ktorí potrebujú k záchrane svojho života transfúzne lieky. Ide predovšetkým o onkologických pacientov, hematologických pacientov, ale aj napríklad o pacientov na traumatológii, gynekológii a taktiež pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Na všetkých odberových pracoviskách NTS SR sú zavedené prísne bezpečnostné, hygienické a preventívne opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19.

Ako sa objednať?

Darca krvi sa na darovanie telefonicky objednáva na konkrétny čas, na odberovom pracovisku dostane nový respirátor, je mu zmeraná telesná teplota, dezinfikuje si ruky a vyplní formulár, v ktorom sa zisťuje darcova zdravotná a cestovateľská anamnéza.

Takto overený darca postupuje ďalej na pracovisko a absolvuje štandardný proces darovania krvi, pozostávajúci z vyplnenia dotazníka darcu krvi, predodberového vyšetrenia, vyšetrenia lekárom a následným darovaním krvi.

Darovať krv je možné v pondelok až piatok počas odberových hodín, ktoré sú od 7.00 do 14.00 h s výnimkou utorka, keď je možné darovať krv od 7.00 do 17.00 h. Všetky aktuálne informácie týkajúce sa darovania krvi sa nachádzajú na webovej stránke www.ntssr.sk.

Ilustračné foto, TASR

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM