Aktualizované Správy Zo Slovenska

Naštvaný Matovič: Väčšina ľudí tu s*re na pravidlá! Opatrenia sa idú sprísňovať

Zhoršujúca sa epidemiologická situácia na Slovensku prinútila Pandemickú komisiu konať. V najbližších dňoch si podľa premiéra Igora Matoviča zo slobody uberieme.

Zdroj: TASR

Situácia je podľa premiéra Igora Matoviča vážna. Matovič povedal, že sme sa „dopracovali k anarchii“. Sprísňovanie by malo začať platiť od 1. októbra. Týkať sa má svadieb, rodinných osláv i hromadných podujatí.

V exteriéri bude môcť sedieť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. Hromadné podujatia, na ktorých majú ľudia stáť, sa majú zakázať. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí. V piatok o tom po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Konečné rozhodnutie prijme v pondelok (28. 9.) ústredný krízový štáb.

Ďalšie návrhy opatrení, ktorými komisia reaguje na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, by sa podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa mali týkať nosenia rúšok na školách a hraníc.

Nahnevaný premiér

Premiér si na tlačovke nekládol servítku pred ústa. Viditeľne rozrušený a nahnevaný „vyčistil“ Slovákom žalúdok. Občanom vyčíta, že sa správajú nezodpovedne.

„Tretina ľudí s prepáčením s*rie na pravidlá," odkázal s trasúcim sa hlasom národu.

Navrhuje znížiť počet ľudí na svadbách na 30 a obmedziť návštevnosť hromadné akcií. Oľutoval, že cúvol pred dvoma týždňami.

„Viem, že som zlyhal v lete na svadbe, ale počet infikovaných bol drasticky menší,“ povedal s tým, že sloboda bez zodpovednosti vedie k anarchii.

"Ľudia nad 65 rokov majú väčšiu šancu, že zomrú, ako nejaký zasran na ulici, čo si myslí, že COVID-19 je chrípočka a výmysel židojašterov,“ nahneval sa premiér.

Igor Matovič si neodpustil ani kritiku na adresu známeho doktora Igora Bukovského, aby nešíril bludy. „Mám pocit, že ľudia, ktorí odmietajú rúška, že im vírus napadol mozog bez toho, aby sa infikovali,“ povedal premiér.

Článok pokračuje pod grafikou!

Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Riziková mapa

Na Slovensku aj po týždni naďalej rastie počet červených aj oranžových regiónov. Aktuálne je pre pandémiu nového koronavírusu 19 okresov v takzvanej červenej fáze.

Rovnaký počet je v oranžovej fáze. Ostatných 41 okresov sa nachádza v zelenej zóne. Informoval o tom hlavný hygienik SR Ján Mikas po rokovaní pandemickej komisie, mapa je zverejnená aj na webe korona.gov.sk.

Medzi červené okresy patrí všetkých päť okresov v meste Bratislava, nasledujú okresy Senec, Trnava, Skalica, Nitra, Trenčín, Komárno, Veľký Krtíš, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Stará Ľubovňa, Snina, Sobrance a Michalovce. Semafor COVID-19 v pandemickom pláne označuje v červenej fáze situáciu za kritickú.

oranžovej zóne, ktorá naznačuje zhoršujúcu sa situáciu, sú momentálne okresy Senica, Malacky, Pezinok, Hlohovec, Galanta, Dunajská Streda, Nové Zámky, Partizánske, Prievidza, Ilava, Púchov, Banská Bystrica, Lučenec, Liptovský Mikuláš, Poprad, Sabinov, Prešov, Bardejov a Trebišov. Ostatné okresy na Slovensku sú aktuálne v zelenej zóne, kde je podľa semaforu COVID-19 situácia pod kontrolou.

Minulý týždeň bolo zhodne po 14 okresov v červenej i oranžovej fáze. Zelených okresov bolo 51.

O avizovanom zaradení Rakúska a Maďarska medzi rizikové krajiny už premiér s danými krajinami komunikoval. Podotkol však, že odkedy tento návrh padol, stav na Slovensku sa zhoršil. „Dnes je naša situácia skoro porovnateľná, ako je v Maďarsku, a porovnateľná ako v Rakúsku, takže toto už musí zvážiť ústredný krízový štáb, či to má zmysel,“ uviedol.

Premiér poznamenal, že plne stojí za rozhodnutím pandemickej komisie. „Nebudem viac bojovať za slobodu nezodpovedných ľudí,“ skonštatoval. Spolu s hlavným hygienikom vyzvali ľudí na dodržiavanie opatrení. V súčasnosti sú podľa Mikasa najrizikovejšie rodinné oslavy, svadby či nočné diskotéky, zatiaľ čo v minulosti prevládali importy zo zahraničia.

MHD a internáty

Vysoko rizikové sú aj vysokoškolské internáty, upozornil prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška. Avizoval zmeny na semafore ministerstva školstva. „Diskutovali sme o tom, že každý internát musí mať vyhradené isté percento izolačných lôžok, že vysoká škola, ak chce a môže, by mala prejsť na tzv. dištančnú formu výučby a na internáte by mali skutočne zostávať len tí, ktorí tam zostať musia,“ načrtol. Rezervy vidí aj v mestskej hromadnej doprave. Poukázal predovšetkým na prítomnosť starších ľudí a preplnenosť dopravných prostriedkov.

Antigénové testy na COVID-19, o ktorých nákupe vláda rozhodla tento týždeň, by podľa Matoviča chceli dať k dispozícii zamestnancom domovov sociálnych služieb. Každé dva týždne by sa tak mohli pretestovať.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Pandemická komisia 25. septembra 2020
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jakub Kotian
Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie