Prokop Slováček Zo Slovenska

Návod ako prežiť horúčavy. Vedeli by ste podať prvú pomoc pri kolapse?

V horúčavách platí niekoľko zásad, ktoré by sme mali dodržiavať. Aby sme ich v pohode prečkali. Čo by sme mali jesť a piť a ako podať prvú pomoc, ak niekto skolabuje z tepla?

Ilustračný obrázok k článku Návod ako prežiť horúčavy. Vedeli by ste podať prvú pomoc pri kolapse?
Zdroj: TASR

Záťaž pre organizmus

Vysoké teploty vzduchu predstavujú pre organizmus záťaž, problémy môžu spôsobiť aj zdravým ľudom. „Vystavenie organizmu vysokým teplotám môže viesť aj u zdravých jedincov k pocitom únavy, malátnosti či k poklesu výkonnosti, dehydratácii, úpalu a prehriatiu organizmu,“ povedala Elena Lazarová, primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Horúčavy robia problémy najmä kardiakom i ľuďom s vysokým krvným tlakom, so závažnými ochoreniami, ľuďom vo vyššom veku, deťom, novorodencom či tehotným ženám.

Problematickí kardiaci

Kardiaci sa musia vyhýbať priamemu pobytu na slnku od 11.00 h do 15.00 h. Ak musia ísť v súrnych prípadoch von, na hlave by mali mať pokrývku, na sebe ľahké oblečenie, zabudnúť nemožno na vlažnú vodu a lieky. „Takisto neodporúčame vykonávať fyzicky náročnú prácu,“ upozornila hovorkyňa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Dobroslava Krajačičová.

Kardiaci by mali uprednostniť krátke vychádzky medzi 5.00 h a 7.00 h a večer po západe slnka okolo 22.00 h. Deti s ochoreniami srdca by mali pobyt vonku počas horúčav úplne minimalizovať.

Čítajte aj: Opaľovanie nie je grilovačka: Ako sa vyznať v kozmetike a neodpáliť si zdravie?

Deti a pobyt na slnku

Deti by sa mali vyhnúť priamemu pobytu na slnku v obedňajších hodinách, na hlave treba mať ochranu. Vychádzky s nimi sú vhodné do 11.00 h alebo po 16.00 h.

„Pobyt pri vode je v poriadku, ak sú v tieni alebo vo vode s dostatočnou prikrývkou hlavy a ramien,“ povedala hovorkyňa detskej fakultnej nemocnice na bratislavských Kramároch Dana Kamenická s tým, že vo vode by mali tráviť obmedzený čas. Deti do jedného roka by vôbec nemali byť vystavované slnečnému žiareniu. U tých starších sú vhodné opaľovacie krémy s faktormi 30 až 50. Pre dospelých je ideálny krém s ochranným faktorom číslo 25.

Kolaps a prvá pomoc

Horúčavy prinášajú so sebou zdravotné riziká v podobe kolapsových stavov. Vtedy človek náhle zbledne, dostaví sa nevoľnosť, môže ho obliať studený pot, stratí na chvíľu vedomie, no po pár sekundách sa začne preberať. Viac sú ohrozené ženy.

„Vtedy ho treba dať do tieňa, dať mu trochu vody, ovlažiť ho, nechať ležať, lebo môže znova odpadnúť a zavolať na tiesňovú linku 155, kde mu operátor poskytne ďalšie rady a pošle pomoc,“ radí hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel. Počas horúčav zvykne podľa skúseností záchranárov skolabovať denne v priemere asi sto ľudí.

Mohlo by vás zaujímať:

Znova vás poštípali? Dajte im po nose domácim repelentom + RECEPTY

Skôr ako nás samičky pichnú, spária sa. Je tu čas komárov

Pitny rezim v lete
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie