han Politika

NEČAKANÁ reakcia Matoviča na zákaz dúhový vlajok: Líder OĽANO súhlasí s opozíciou!

Návrh zákazu vyvesovať symboly hnutí či komunít propagujúcich sexuálnu orientáciu považuje líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič za správny.

Ilustračný obrázok k článku NEČAKANÁ reakcia Matoviča na zákaz dúhový vlajok: Líder OĽANO súhlasí s opozíciou!
Zdroj: pixabay.com

Pre TASR dodal, že zneužívať štátne budovy na šírenie „propagandy“ akejkoľvek sexuálnej orientácie nie je v súlade s verejným záujmom. Šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš uviedol, že v klube o návrhu nevedeli.

Ide podľa neho o porušenie pravidiel i koaličnej zmluvy. Návrh podali poslanci Národnej rady (NR) SR György Gyimesi (OĽANO) a opozičný Tomáš Taraba (nezaradený).

„Zneužívať štátne budovy na šírenie propagandy akejkoľvek sexuálnej orientácie nie je v súlade s verejným záujmom. Preto návrh poslanca Gyimesiho považujem za správny,“ reagoval Matovič pre TASR.

Porušujú sa pravidlá

Podľa Matoviča sa v koalícii stáva opakovane, že sa poslanecký návrh zákona či pozmeňujúci návrh predloží bez súhlasu koaličných partnerov. „V tomto pohľade sa preto opäť návrh nevymyká zvyklostiam v rámci koalície,“ skonštatoval.

Šipoš tvrdí, že podaním návrhu sa bude zaoberať poslanecký klub na jeho najbližšom zasadnutí. „O návrhu poslanca Gyimesiho sme nemali vedomosť. Považujeme tento krok za porušenie pravidiel klubu OĽANO a aj koaličnej zmluvy,“ uviedol šéf klubu v stanovisku pre TASR.

Spoločný návrh

Gyimesi a Taraba podali spoločne návrh novely zákona o štátnych symboloch SR a ich používaní. Navrhujú, aby na budovách a v budovách štátnych orgánov a inštitúcií vrátane sídla verejného ochrancu práv, ktoré sa zo zákona označujú štátnymi symbolmi, bolo zakázané vyvesovať symboly hnutí, organizácií, komunít a ideológií propagujúcich akýkoľvek druh sexuálnej orientácie.

Poslanec za OĽANO Andrej Stančík reagoval, že návrh je v rozpore s koaličnou zmluvou a vyzval vedenie OĽANO a poslaneckého klubu hnutia na zaujatie jasného postoja. Poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková považuje návrh za absurdný. Gyimesi sa podľa nej rozhodol absolútne pošliapať koaličnú zmluvu, keďže predložil zákon s opozičným poslancom.

Koaličná dohoda hovorí, že poslanecké návrhy nebudú predložené do NR SR bez toho, aby sa vopred prerokovali a schválili na koaličnej rade. Takisto sa v zmluve píše, že žiadna koaličná strana nemôže presadzovať svoje záujmy na úkor inej koaličnej strany spoločným postupom so stranami opozície.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM