Aktualizované Zo Slovenska

Nečakaná ZMENA: Na 2. kole testovania sa môžu zúčastniť aj tí, ktorí neboli v 1. kole

Pôvodná informácia, že osoba, ktorá sa nezúčastnila prvého kola testovania, na druhé kolo nesmie, už neplatí.

Ilustračný obrázok k článku Nečakaná ZMENA: Na 2. kole testovania sa môžu zúčastniť aj tí, ktorí neboli v 1. kole
Zdroj: TASR/Róbert Fritz

Na druhom kole plošného testovania sa môžu zúčastniť aj občania bez certifikátu z prvého kola. V piatok o tom informoval Úrad vlády SR. Za cestu na antigénový test, ako porušenie zákazu vychádzania v tomto prípade ľudia sankcionovaní nebudú.

Plošné testovanie

V rámci druhého kola plošného testovania sa cez víkend 7. a 8. novembra 2020 v tzv. „červených“ okresoch budú môcť dať testovať aj osoby, ktoré sa nezúčastnili na prvom kole testovania. „Samozrejme, na testovaní sa môžu zúčastniť aj tí, ktorí sa nezúčastnili v prvom kole, naším cieľom je pretestovať čo najviac ľudí,“ potvrdil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Testovať sa môžu na odberové miesta prísť aj ľudia z tzv. „zelených“ okresov, v ktorých sa testovanie neuskutoční, ak je to pre nich nevyhnutné.

„V prípade, že to nie je nevyhnutné, odporúčame im počkať. Od pondelka 9. novembra 2020 bude v zmysle nového uznesenia vlády č. 704 (platného od 9. do 14. novembra 2020) možné v rámci výslovnej výnimky zo zákazu vychádzania ísť na oba druhy testov – RT-PCR test a tiež antigénový test. Pre tento účel sa v krátkej dobe plánuje zriadenie mobilných odberových miest,“ informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Výnimka na testovanie

Ľudia, ktorí sa neboli testovať v prvom kole, majú zákaz vychádzania. Na víkendové antigénové testovanie však podľa úradu vlády ísť môžu. A to vďaka výnimke z uznesenia, ktorá hovorí, že zákaz vychádzania neplatí pre osoby „s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia“. Tá podľa úradu zahŕňa aj účasť na antigénovom testovaní.

Uznesenie menuje viacero výnimiek zo zákazu vychádzania. Okrem iného platí aj výnimka na cestu na vykonanie RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 a cestu späť.

Podrobnosti o odberových miestach v rámci 45 okresov, v ktorých bolo testovanie v rámci druhého kola plánované, sú k dispozícii na www.somzodpovedny.sk. V priebehu dňa bude zverejnený aj prehľad odberových miest v iných, teda tzv. „zelených“ alebo „bielych“ pohraničných okresoch, ktorých zriadenie vyplýva z požiadavky samospráv.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie