Aktualizované Správy Zo Slovenska

Nekontrolovateľná TRIAŠKA a plač: Jankovská sa na súde ZOSYPALA! Pojednávanie odročili

Úvodný deň súdneho procesu s bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou netrval dlho. Prišlo jej totiž nevoľno!

Ilustračný obrázok k článku Nekontrolovateľná TRIAŠKA a plač: Jankovská sa na súde ZOSYPALA! Pojednávanie odročili
5
Galéria
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Okresný súd (OS) v Trnave odročil proces v kauze trenčianskeho baru Fatima, kde čelí obžalobe aj bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, na 7. septembra. Dôvodom je nedodržanie lehoty na prípravu.

V septembri

„Hlavné pojednávanie bolo odročené z dôvodu, že neboli splnené zákonné procesné podmienky na jeho vykonanie,“ priblížila pre TASR hovorkyňa Krajského súdu Trnava a okresných súdov v jeho obvode Jana Kondákorová. Ako ďalej uviedla, hlavné pojednávanie bolo okrem 7. septembra odročené aj na 13. októbra a 6. decembra 2022.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky čelia obžalobe pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti bývalý šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. a Peter V. Obžalobu podal na OS Trenčín vlani v auguste prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu (NS) SR rozhoduje tento prípad OS Trnava.

Zlý zdravotný stav?

Obžaloba nemala byť podľa advokáta Jankovskej Petra Erdősa nikdy podaná. Argumentuje, že klientke nebolo pred jej podaním umožnené preštudovanie vyšetrovacieho spisu. „Ona sa toho nevzdala, ona to chcela využiť a nebolo jej to umožnené,“ zdôraznil a zároveň spochybnil obsah obžaloby.

Jankovská v piatok síce prišla na súd, ale podľa Erdősa nie je vzhľadom na jej zdravotný stav spôsobilá zúčastňovať sa na pojednávaniach. „Stav je trvalo nepriaznivý,“ podotkol. Ako ďalej uviedol, znalecké posudky o zdravotnom stave jeho klientky nekonštatujú nespôsobilosť vnímať zmysel a účel trestného konania.

Špeciálna prokuratúra to vidí inak

Podľa zásupcu špeciálneho prokurátora Ladislava Masára bola bývalá štátna tajomníčka schopná účasti na úkonoch trestného konania a mala tiež zachované právo na obhajobu. Masár tým reagoval na vyjadrenia Jankovskej advokáta. Jeho vyjadrenia označil za nepravdivé a zavádzajúce.

Poukázal na to, že Jankovská mala počas vyšetrovania v uvedenej trestnej veci plne zachované právo na obhajobu pred vyšetrovateľom, mala možnosť sa dvakrát ku stíhanému skutku vyjadriť, rovnako mala ona a aj jej obhajca zachované právo na nazeranie do vyšetrovacieho spi­su.

„Taktiež mala plne zachované právo na podávanie sťažností, žiadostí a návrhov, čo opakovane aj využila, pričom na všetky tieto podania bolo v súlade so zákonom a súdnou praxou reagované,“ dodal v stanovisku. Obhajoba mala podľa neho zachované aj právo na navrhovanie dôkazov.

Ďalej uviedol, že boli Jankovskej vyšetrovateľom poskytnuté dva samostatné termíny na štúdium spisu. „Na týchto sa však bez riadneho ospravedlnenia nezúčastnila, rovnako ani jej obhajca,“ doplnil.

Moniku Jankovskú, ktorá mala za úplatok odsúdiť Ondreja J., obvinili v kauze prevodu baru Fatima na jeseň 2020. V marci 2020 ju zadržali v rámci akcie Búrka, a potom ju obvinili aj v rámci akcie Víchrica.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM