Zo Slovenska

Nevyplatenie covidových príplatkov je podľa Rašiho ranou pod pás pre zdravotníkov

Zastavenie vyplácania covidových príplatkov zdravotníkom je v čase stále prebiehajúcej pandémie ďalšou tvrdou ranou vlády slovenským lekárom, sestrám, záchranárom a ostatným zdravotníkov.

Ilustračný obrázok k článku Nevyplatenie covidových príplatkov je podľa Rašiho ranou pod pás pre zdravotníkov
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Uviedol to podpredseda strany HLASu a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

Demotivácia

„Zdravotníci, vďaka ktorým sme boj s vírusom medicínsky zvládli, tak budú ešte viac demotivovaní. Vláda pritom v rozpočtovej rezerve peniaze na tieto príplatky má a fakt, že ich zdravotníkom neuvoľnila, je ťažkou ranou pod pás všetkým, ktorí dva roky aj za cenu osobnej obety pomáhali pacientom,“ uviedol R. Raši.

Asociácia nemocníc Slovenska dnes informovala, že zdravotníkom nemocnice nebudú môcť od 15. marca vyplatiť sedemeurový covidový príplatok, pretože ministerstvo financií naň neuvoľnilo peniaze.

Zároveň konštatovala, že rokovania so zdravotnými poisťovňami sa ocitli v slepej uličke. Zdravotné poisťovne totiž ponúkajú 80 nemocniciam združeným v ANS podmienky, ktoré v žiadnom prípade nepokrývajú ako zákonné zvýšenie platov, tak ani nárast cien energií a inflácie.

Poslanci strany HLAS – sociálna demokracia už dvakrát navrhovali, aby sa 500 miliónov eur z rezervy vlády presunulo zdravotníkom a pacientom prostredníctvom platieb za poistencov štátu.

Vyhodené peniaze

"Týmto spôsobom by sa pokrylo nielen zvyšovanie platov zdravotníkom, ktoré je v okolitých krajinách vo výške desiatok percent, ale zostali by peniaze aj na nemocnice, ambulancie, či inovatívne lieky, ktoré slovenské zdravotné poisťovne slovenským pacientom nemôžu pre nedostatok financií preplácať,“ upozornil R. Raši.

Namiesto toho však vláda vyhadzovala peniaze na rôzne očkovacie bonusy, lotérie, na celonárodné testovania a pacienti a zdravotníci sa ocitli na druhej koľaji.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM