MI Ako ušetriť

Vieme, o koľko by malo zdražieť PEČIVO už od apríla! Priplatíme si aj za mäso?

Vojna na Ukrajine berie ľuďom životy a plieni peňaženky spotrebiteľov na celom svete. Hrozí totiž nedostatok kľúčových dodávok a ceny letia prudko hore.

Ilustračný obrázok k článku Vieme, o koľko by malo zdražieť PEČIVO už od apríla! Priplatíme si aj za mäso?
Zdroj: TASR/AP

Ukrajina je prezývaná „obilnica Európy“ a je to veľká pravda. Patrí medzi najväčších producentov pšenice, kukurice a slnečnicového oleja na svete. Lenže v týchto chvíľach ukrajinskí farmári namiesto jarných prác na poli bránia svoju vlasť proti ruským agresorom a tak reálne hrozí veľký výpadok dodávok týchto poľnohospodárskych komodít. Trhy už na to zareagovali.

Desiatky percent

Už dnes sú ceny pšenice na svetových burzách najdrahšie za posledných viac ako desať rokov. Výrobcovia sa snažia vytvoriť si zásoby, pretože reálne hrozia výpadky dodávok pšenice z Ukrajiny.

Ak sa ukrajinským farmárom nepodarí zber, spracovanie a vývoz tejto obilniny, mnohé krajiny na celom svete budú mať veľké problémy. Ceny preto letia hore.

„Ceny sú na vysokej úrovni, s výraznými skokmi v ostatných dňoch a rastie neistota na trhu. Od ruskej invázie do Ukrajiny sa situácia dramaticky zhoršuje a EÚ bude musieť rýchlo premyslieť odkiaľ nahradí straty objemov zrnín,“ píše portál obilninári.sk

Pšenica je kľúčová pre výrobu pekárenských výrobkov. Preto sa historické zdražovanie čoskoro dotkne chleba, pečiva, cestovín a ostatných výrobkov z múky. Napokon, slovenskí pekári už pred vojnou na Ukrajine varovali, že majú problém s garantovaním nízkych cien a teraz sa ich náklady ešte navýšia. Zatiaľ však oficiálne nechcú hovoriť, ako plánujú zdvihnúť ceny.

„Je isté, že prudkému zdražovaniu chleba a pečiva sa nevyhneme. Príde zrejme od apríla a ceny porastú o minimálne 20 percent, ak nie viac,“ hovorí nemenovaný zdroj z prostredia slovenských pekárov pre Dnes24.

Zdražovanie sa pritom tak skoro neskončí. Umocňuje ho nielen nárast cien pšenice, ale aj energií a ďalších vstupov, ktorých cenu tlačí hore rekordná inflácia. „Očakáva sa, že ceny zostanú na vysokých hodnotách prinajmenšom do konca júna. EÚ zvažuje vyššie dovozy z Brazílie a USA,“ dodáva portál obilninari.sk.

Za čo si ešte poriadne priplatíme a ako ušetriť? Článok pokračuje na druhej strane…

Ako sa brániť zdražovaniu?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM