MI Ako ušetriť

Nové pravidlá prinášajú lieky BEZ doplatku. Sklameme vás, nie pre všetkých!

Od januára platí novela zákona, ktorá pacientov oslobodí od doplatkov za lieky, dietetické potraviny a zdravotné pomôcky. Tešiť sa však môžu len niektorí.

Ilustračný obrázok k článku Nové pravidlá prinášajú lieky BEZ doplatku. Sklameme vás, nie pre všetkých!
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Doplácať za lieky na predpis už nebudú musieť dôchodcovia, ťažko zdravotne postihnutí ľudia a ďalšie kategórie pacientov, ak nebudú mať príjem vyšší, ako určuje novela zákona. Doplatky však nebudú odpustené za akýkoľvek liek. Prečítajte si, aké podmienky je nutné splniť.

Hranica príjmu

Všeobecná zdravotná poisťovňa na svojom webe uvádza, že nárok na oslobodenie od doplatku za liek vznikne len pacientom, ktorých celkový príjem za štvrť roka nie je vyšší ako 180 % priemernej mesačnej mzdy zamestnanca (ďalej len „PMMZ“) v hospodárstve za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa posudzuje nárok.

Pre zjednodušenie, tento rok je hranica maximálneho mesačného príjmu 679,80 eur. Ak je váš príjem vyšší, doplatky za lieky musíte naďalej platiť z vlastného vrecka.

Zároveň platí, že pacient, ktorý si chce uplatniť preplatenie doplatku, nesmie byť zamestnaný ani SZČO. Musí poberať starobný, výsluhový alebo invalidný dôchodok, prípadne dovŕšiť dôchodkový vek, pričom mu nevznikol nárok na starobný dôchodok, alebo mať preukaz ŤZP.

Dôležité je vedieť, že nárok na oslobodenie doplatku vzniká okamžite pri výdaji lieku a poistenec tak nemusí v lekárni už nič doplácať. „Tento doplatok uhrádza poskytovateľovi lekárenskej starostlivosti zdravotná poisťovňa,“ píše VšZP.

Oslobodenie sa však nevzťahuje na všetky lieky. Článok pokračuje na druhej strane.

Aj takto môžete ušetriť

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM