Správy Technológie

Novinka z dielne EÚ: Univerzálna nabíjačka pre VŠETKO, má zostať už len jediný typ

Na stole je dohoda, podľa ktorej by sme mali všetky mobily, tablety a fotoaparáty nabíjať nabíjačkou s jedným typom vstupu. Ušetrí to vraj peniaze aj životné prostredie.

Ilustračný obrázok k článku Novinka z dielne EÚ: Univerzálna nabíjačka pre VŠETKO, má zostať už len jediný typ
Zdroj: pixabay.com

Do jesene 2024 sa koncovka USB Type-C stane spoločným typom nabíjačky pre všetky mobilné telefóny, tablety a fotoaparáty v krajinách EÚ. Dohodli sa na tom v utorok vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ.

Jedna nabíjačka na všetko

Predbežnou dohodou o zmenenej a doplnenej smernici EÚ o rádiových zariadeniach sa stanovuje jednotný typ nabíjačiek pre určité elektronické zariadenia. Prijatie tejto smernice je súčasťou širšieho úsilia EÚ o zvýšenie udržateľnosti výrobkov, zníženie nadmerného elektronického odpadu a uľahčenie života spotrebiteľov.

Podľa nových pravidiel už spotrebitelia v EÚ nebudú potrebovať iný typ nabíjačky a kábel pri každom nákupe nového elektronického zariadenia a môžu používať jednu nabíjačku pre všetky svoje malé a stredne veľké prenosné elektronické prístroje.

Všetky mobilné telefóny, tablety, elektronické čítačky, digitálne fotoaparáty, slúchadlá a náhlavné súpravy, ručné konzoly na videohry a prenosné reproduktory, ktoré sa dajú nabíjať pomocou kábla, budú musieť byť vybavené koncovkou USB Type-C.

Možnosť výberu

Notebooky sa tiež budú musieť prispôsobiť požiadavkám novej smernice a to do 40 mesiacov od nadobudnutia jej účinnosti. Rýchlosť nabíjania je tiež harmonizovaná pre zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, čo používateľom umožňuje nabíjať svoje zariadenia rovnakou rýchlosťou s akoukoľvek kompatibilnou nabíjačkou.

Spotrebitelia budú mať k dispozícii aj jasné informácie o charakteristikách nabíjania nových elektronických zariadení, vďaka čomu ľahšie zistia, či sú ich existujúce nabíjačky kompatibilné s novými prístrojmi. Kupujúci si tiež budú môcť vybrať, či si chcú kúpiť nové elektronické zariadenie s nabíjacím zariadením alebo bez neho.

Úspora aj menej odpadu

Nové pravidlá povedú k častejšiemu opätovnému používaniu nabíjačiek a pomôžu spotrebiteľom ušetriť až 250 miliónov eur ročne na nepotrebných nákupoch nabíjačiek. Odhaduje sa, že vyradené a nepoužívané nabíjačky predstavujú v Únii približne 11 000 ton elektronického odpadu ročne.

Dosiahnutú dohodu budú musieť po letnej prestávke schváliť aj europoslanci a ministri v Rade EÚ. Smernica nadobudne platnosť 20 dní po jej zverejnení v Úradnom vestníku EÚ a jej ustanovenia sa začnú uplatňovať po 24 mesiacoch. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na výrobky uvedené na trh pred dátumom uplatňovania smernice.

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM