Zo Slovenska

O peniaze na účte do PÁR SEKÚND je obrovský záujem: Jedna banka ZVYŠUJE limit

Za prvý týždeň odoslali Slováci státisíce instantných platieb. Cez jednu z bánk možno po novom odoslať do niekoľkých sekúnd maximálne 3000 eur.

Ilustračný obrázok k článku O peniaze na účte do PÁR SEKÚND je obrovský záujem: Jedna banka ZVYŠUJE limit
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Možnosť okamžitých platieb funguje na Slovensku už týždeň v rámci prvých troch spoločností s bankovou licenciou – Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka (spolu s ňou aj Raiffeisen).

Za prvý týždeň odoslali Slováci státisíce instantných platieb. Uviedli to oslovené banky pre TASR. Limit už zvyšuje aj Tatra banka, ktorá ho mala pôvodne nastavený na 500 eur za deň. Od utorka sa dá cez túto banku odoslať do niekoľkých sekúnd maximálne 3000 eur.

Tisícky platieb

PR špecialista Slovenskej sporiteľne Michal Kopecký uviedol, že od 1. februára do utorka do 14.00 hod. zaznamenala banka viac ako 300-tisíc okamžitých platieb, z toho 220-tisíc odoslaných a 84-tisíc prijatých.

PR manažér VÚB banky Dominik Miša vyčíslil, že okamžité platby tvoria 18-percentný podiel všetkých SEPA platieb banky. Zhruba 81 % klientov banky poslalo okamžitú platbu cez mobilný banking, 18 % cez internet banking a zvyšok cez pobočku či korporátne online bankovníctvo.

Miša tiež spresnil, že najviac okamžitých platieb od klientov banky smerovalo na Slovensko, potom do Holandska a Rakúska. Najviac prichádzajúcich platieb bolo tiež od slovenských bánk, nasledovalo Belgicko, Nemecko, Holandsko, Spojené kráľovstvo a Rakúsko.

Zvyšujú limit

Tatra banka vyčíslila, že už za prvý deň od spustenia okamžitých platieb zaznamenala 35-tisíc prichádzajúcich alebo odchádzajúcich instantných platieb. Za prvý týždeň to bolo 290-tisíc. Banka tiež zdôraznila, že oproti prvotnému dennému limitu 500 eur zvýšila možnú prevádzanú sumu cez okamžitú platbu na 3000 eur, a to s platnosťou od utorka.

„Zvýšený limit pokrýva drvivú väčšinu platieb našich klientov. Firemní klienti využívajúci aplikáciu Business Banking môžu od 1. februára zasielať okamžité platby vo výške 100-tisíc eur na jednu platbu aj v prípade, že ide o hromadné príkazy,“ spomenula hovorkyňa banky Simona Miklošovičová.

Komplikácie

Banky zároveň odpovedali, či za prvý týždeň fungovania evidovali aj nejaké komplikácie. Slovenská sporiteľňa upozornila len na ojedinelé prípady odmietnutia banky príjemcu. „V takomto prípade odporúčame vyskúšať platbu poslať neskôr alebo ju poslať ako bežný prevod,“ poradil Kopecký.

Miša zase vyzdvihol, že klientom odporúča pred odoslaním okamžitej platby dobre skontrolovať všetky údaje, aby sa tým vyhli prípadným reklamáciám.

Okamžité a expresné platby

Miklošovičová upozornila na rozdiel medzi okamžitými a expresnými platbami. „Okamžité platby je možné realizovať výlučne do bánk, ktoré sa k tejto dobrovoľnej platobnej schéme prihlásili. Mena prevodu je vždy euro a maximálnu výšku platby stanovujú jednotlivé banky,“ uzavrela s tým, že expresná platba môže byť takisto zrealizovaná v deň spracovania platobného príkazu a aj v inej mene, avšak býva osobitne spoplatnená.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM