Technológie

Banky spustili OKAMŽITÉ platby: Aká je maximálna suma transakcie a sú drahšie?

Potrebujete sa vyrovnať s kolegami za spoločný obed alebo darček? Vďaka okamžitým platbám vám pípnu peniaze na účte už do pár sekúnd. Dokonca aj výplata!

Ilustračný obrázok k článku Banky spustili OKAMŽITÉ platby: Aká je maximálna suma transakcie a sú drahšie?
Zdroj: unsplash.com / CC0 1.0

Okamžité platby už fungujú od utorka aj na Slovensku, do systému sa zapojili prvé tri firmy s bankovými licenciami, a to VÚB, Tatra banka a Slovenská sporiteľňa.

Spolu s Tatra bankou bude možné realizovať instantné platby aj v Raiffeisen banke. Banky deklarujú, že okamžité platby nebudú drahšie. Výhody vidia v rýchlosti, čo pomôže aj drobným podnikateľom.

Zrýchlenie platieb

Tieto banky majú 59-percentný podiel na úhradách a 53-percentný podiel na počte účtov, na ktoré sa už dajú poslať peniaze do niekoľkých sekúnd. Zdôraznil to počas stretnutia s novinármi expert platobných systémov Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Holička.

Národná banka vidí utorkové spustenie systému na Slovensku ako historický míľnik, vďaka systému dôjde k značnému zrýchleniu platieb. Holička vysvetlil, že ide o možnosť uhrádzať platby instantne, teda do niekoľkých sekúnd 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Maximálna suma transakcie je 100-tisíc eur.

Platby do zahraničia

Výhodou je podľa Holičku aj to, že takého okamžité platby sú umožnené aj do zahraničia v prípade, ak v danej krajine je konkrétna banka zapojená do tohto systému. V súčasnosti sú zapojené banky z 26 európskych krajín.

Slováci tak nemôžu poslať peniaze do niekoľkých sekúnd napríklad na účty v Maďarsku, kde síce systém okamžitých platieb funguje, ale iba vo vnútri krajiny. Do tohto systému nie je zapojené ani Chorvátsko. Keďže susedné Česko nefiguruje v eurozóne, takisto je táto možnosť pre Slovákov obmedzená, pretože v tejto krajine je do systému zapojená len jedna banka.

Platby v obchodoch

Holička očakáva rozšírenie okamžitých platieb aj pri ďalších slovenských bankách, keďže pre ne bude tiež dôležité, aby boli konkurencieschopné a aby nenastal odlev klientov do bánk poskytujúcich rýchle platby. Rozmach instantných platieb tiež podľa NBS môže ukrojiť na platbách kartami, a to najmä v e-commerce sektore.

Okamžité platby umožnia zapojené banky podľa Holičkových slov pre fyzické aj právnické osoby. Nie je to však zatiaľ možná alternatíva platby v mieste nákupu (napríklad v obchode, pozn. TASR).

Podľa Holičku je v tomto smere dôležitá spolupráca bánk s obchodníkmi, pre ktorých by bolo výhodné mať likviditu hneď, avšak samotný akt platenia by nesmel trvať dlhšie než doteraz zaužívané spôsoby, napríklad karta, mobil, hotovosť. „Smeruje to tam, ale nesmú to robiť tak, aby to nebolo user friendly (používateľsky prijateľné, pozn. TASR),“ povedal Holička.

Poplatky a dane

Štátna pokladnica zatiaľ do systému okamžitých platieb zapojená nie je, aj keď podľa Holičku by to malo svoje výhody. Slováci by tak mohli platiť správne poplatky alebo dane za niekoľko sekúnd.

Holička poznamenal, že klienti bánk by v princípe nemuseli nič proaktívne urobiť (niektoré banky vyzvali na aktualizáciu mobilných aplikácií, pozn. TASR) a nemali by to pocítiť ani finančne.

Šetrite s nami! Prečítajte si aj:

Výhody okamžitých platieb

Senior PR špecialista Slovenskej sporiteľne Michal Kopecký v reakcii pre TASR uviedol, že okamžité platby uľahčia život ľuďom napríklad pri vyrovnávaní sa s kolegami za spoločný obed alebo darček.

„Jeden človek zaplatí účet kartou a zvyšní mu za pár sekúnd pošlú peniaze na účet,“ ilustroval.

Ľudia, ktorí pri online nákupoch na internete uprednostňujú pred platbou kartou prevod z účtu, zase môžu dostať objednaný tovar skôr, pretože obchodník bude mať peniaze na účte okamžite a môže tovar hneď aj zabaliť a poslať.

Významné benefity vidí Kopecký aj pri firmách a podnikateľoch. „Rýchlejšia úhrada faktúr a pohľadávok prinesie efektívnejšie riadenie financií, zníži potrebu externého financovania na prekrytie časového nesúladu medzi príjmami a výdavkami, tiež sa zefektívnia procesy v elektronickom obchode. Poslúžia napríklad aj pre drobných remeselníkov, keďže aj za ich služby klient niekedy zaplatí stovky eur, pričom nezvyknú mať platobný terminál,“ dodal Kopecký.

Dostupné automaticky

Klienti Slovenskej sporiteľne nemusia pre zavedenie možnosti okamžitých platieb urobiť nič, bude to dostupné automaticky v systéme George. Možnosť odoslať platbu ako štandardný prevod zostane. „Okamžité platby sú súčasťou všetkých balíkov služieb, teda či už u nás má klient niektorý z osobných alebo Space účtov, za okamžité platby nebude nič platiť,“ dodal Kopecký.

PR manažér VÚB banky Dominik Miša takisto vyzdvihol rýchlosť, platba by mala byť zrealizovateľná za pár sekúnd. „Zároveň klienti, ktorí využívajú VÚB Účet, Magnifica účet či Transparentný účet, majú okamžité platby v cene tohto účtu,“ dodal Miša. Ako ďalší príklad uľahčenia života pomocou okamžitých platieb Miša uviedol aj rýchlejší príchod výplaty.

Limit pri platbe

Tatra banka vyzdvihla, že okamžité platby poslúžia aj ako pohotovostný prevod v prípade núdzovej situácie. „Okamžité platby sú dostupné pre všetkých našich klientov, či už ide o fyzické osoby alebo firmy a dokonca bez zvýšených nákladov,“ skonštatovala banka s tým, že pre klientov Tatra banky aj Raiffeisen banky sú okamžité platby spoplatnené rovnako ako tie klasické. „Zároveň platí, že tieto platby sú súčasťou balíkov služieb,“ dodala banka.

Samotný povolený limit na okamžitú platbu je na úrovni 100-tisíc eur, pri platbe cez online bankovníctvo 5-tisíc eur. Tatra banka však deklaruje obozretnejší prístup, preto uvádzajúci limit na takéto platby cez mobilnú aplikáciu banky alebo internet banking stanovila na 500 eur na deň. Limit chce zvyšovať postupne.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM