han Zo zahraničia

Odborníci posudzujú ďalšiu vakcínu: Budeme sa OČKOVAŤ aj proti opičím kiahňam?

Európska agentúra pre lieky (EMA) uviedla, že začala posudzovať vakcínu Imvanex biotechnologickej spoločnosti Bavarian Nordic proti pravým kiahňam s cieľom rozšíriť jej používanie aj na prevenciu proti opičím kiahňam.

Ilustračný obrázok k článku Odborníci posudzujú ďalšiu vakcínu: Budeme sa OČKOVAŤ aj proti opičím kiahňam?
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

EMA sa rozhodla posudzovať očkovaciu látku Imvanex na použitie proti opičím kiahňam na základe laboratórnych štúdií, ktoré naznačujú, že spúšťa tvorbu protilátok proti vírusu spôsobujúcemu toto ochorenie, píše sa v jej stanovisku.

TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Lieková agentúra tiež odporučila doviezť vakcíny proti opičím kiahňam zo Spojených štátov, keďže v Európe je ich nedostatok a počet infekcií naďalej stúpa.

Jedna už existuje

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) do minulého týždňa zaznamenala vo svete 3413 prípadov opičích kiahní, pričom jedna osoba tomuto ochoreniu podľahla. Väčšina prípadov nákazy pochádza z európskych krajín.

V USA už očkovaciu látku firmy Bavarian Nordic schválili na používanie proti pravým aj opičím kiahňam. Táto vakcína nesie v Spojených štátoch názov Jynneos.

Európska únia v júni podpísala so spoločnosťou Bavarian Nordic dohodu na dodávku 110.000 dávok vakcíny proti opičím kiahňam, pripomína Reuters.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM