Zo zahraničia

Odvodu na vojnu sa už NEVYHNÚ: Ruských mužov si nájdu podľa tisícok KAMIER

Využitie kamier sťaží život tisícom mužov vo veku od 18 do 27 rokov, ktorí sasnažia vyhnúť povolávacím rozkazom na absolvovanie ročnej povinnej vojenskej služby, ako aj mužom, ktorí boli povolaní do služby.

Ilustračný obrázok k článku Odvodu na vojnu sa už NEVYHNÚ: Ruských mužov si nájdu podľa tisícok KAMIER
Zdroj: TASR/AP

Pri vyhľadávaní mladých mužov, ktorí sú schopní vojenskej služby, ale vyhýbajú sa odvodu, využívajú v Moskve aj systém kamier na rozpoznávanie tvárí. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na ruské štátne médiá.

Tisíce kamier

„Na určenie miesta pobytu branca sa používajú kamerové systémy v meste Moskva,“ povedal pre agentúru TASS hlavný moskovský náborový dôstojník Maxim Loktev.

Moskovské „ministerstvo“ informačných technológií ešte v roku 2017 uviedlo, že v ruskej metropole bolo na systém rozpoznávania tvárí napojených viac ako 3-tisíc monitorovacích kamier.

Využitie kamier na tento účel sťaží život tisícom mužov vo veku od 18 do 27 rokov, ktorí sa každú jar a jeseň snažia vyhnúť povolávacím rozkazom na absolvovanie ročnej povinnej vojenskej služby, ako aj mužom, ktorí boli povolaní do služby v rámci mobilizácie vyhlásenej vlani na jeseň.

Prísnejšie sankcie

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň podpísal zákon, ktorý sprísňuje sankcie pre osoby vyhýbajúce sa odvodu a stanovuje, že povolávacie rozkazy sa budú doručovať aj elektronicky, nie ako doteraz len osobne dôstojníkom z odvodového strediska alebo zamestnávateľom.

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa Rusko snaží zvýšiť počet príslušníkov svojich ozbrojených síl. V rámci mobilizácie už bolo povolaných najmenej 300-tisíc záložníkov.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM