Svet Zo zahraničia

Oklamal Boris Johnson britskú kráľovnú?

Muž, ktorý sľúbil upratať neporiadok v procese odchodu Británie z Európskej únie, zažíva ťažké časy. Namiesto vyriešenia tohoto problému zažil Boris Johnson prvý týždeň v práci veľké poníženie.

Ilustračný obrázok k článku Oklamal Boris Johnson britskú kráľovnú?
10
Galéria
Zdroj: TASR

Najnovšou „katastrofou“ Borisa Johnsona je, že Škótsky najvyšší civilný súd vydal v stredu rozhodnutie, že pozastavenie zasadania parlamentu bolo protiprávne a viedlo k obvineniam, že jeho vláda úmyselne uviedla kráľovnú do omylu. Informuje o tom CNN.

Toto ešte samo o sebe nemusí byť nelegálne, no klamanie jednému z najobľúbenejších ľudí v krajine nie je pre súčasného predsedu vlády najlepšia vizitka.

Uvedené rozhodnutie však ešte neznamená okamžité zvolanie parlamentu. Ako informuje CNN, o prípadnom odvolaní bude ešte rozhodovať Najvyšší súd Spojeného kráľovstva. Stane sa tak už budúci týždeň.

Od nástupu do funkcie Johnson jednoznačne deklaroval svoje presvedčenie opustiť Európsku úniu 31. októbra, či už s dohodou, alebo bez nej.

Ľuďmi nezvolený predseda vlády začal od začiatku svojho pôsobenia smerovať k odchodu bez dohody. Deje sa tak aj napriek vysokej pravdepodobnosti spôsobenia nedostatku niektorých druhov potravín a možnosti ekono­mickému chaosu, čo je samé o sebe značne kontroverzné (o všetkých rizikách neriadeného odchodu informuje yellowhammerova správa).

Po návrate parlamentu z letnej dovolenky utrpel Johnson v hlasovaní už šesť prehier.

Parlament Johnsona zaviazal žiadať od EÚ predĺženie termínu odchodu Británie z Únie, pokiaľ nebude existovať riadená dohoda odsúhlasená obidvoma stranami.

Johnsonova predchodkyňa Teresa Mayová zanechala vládu s fungujúcou parlamentnou väčšinou (aj keď len o dvoch poslancov) a namiesto toho, aby hľadal parlamentný konsenzus, Boris Johnson sa pustil do boja, ktorým chcel obmedziť diskusiu prerušením zasadania parlamentu. Ako informuje CNN, tento postoj viedol v jeho strane k rebélii a odchodu 21 poslancov.

Ak Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodne, že pozastavenie parlamentu bolo protizákonné, parlament sa bude musieť zísť znova.

Ak súd nerozhodne o návrate poslancov do parlamentu skôr ako 14. októbra, Británia bude musieť zápasiť s poslednými dvoma októbrovými týždňami absolútneho ústavného chaosu.

V tejto situácii je len ťažko predpokladať, že sa Británia vyhne predčasným voľbám, ktoré sa zdajú v súčasnosti ako jediný inštitút, ktorý dokáže patovú situáciu vyriešiť.

Boris Johnson
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM