Správy Zo zahraničia

OSN bije na poplach, ukrajinský boršč je vraj v ohrození! Ruská strana okamžite reagovala

Ruská strana na krok OSN reagovala slovami, že aktuálne "všetko podlieha ukrajinizácii".

Ilustračný obrázok k článku OSN bije na poplach, ukrajinský boršč je vraj v ohrození! Ruská strana okamžite reagovala
Zdroj: pixabay.com

Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) zaradila v piatok ukrajinskú polievku boršč na zoznam kultúrneho dedičstva, ktoré si „vyžaduje naliehavú ochranu“. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Zrýchlený proces

Ukrajina považuje boršč – hustú výživnú polievku, ktorá sa pripravuje z červenej repy – za svoje národné jedlo, hoci sa bežne konzumuje aj v Rusku, iných postsovietskych republikách i v Poľsku.

Rozhodnutie umiestniť boršč na zoznam ohrozeného dedičstva urobilo UNESCO v zrýchlenom procese po ruskej invázii na Ukrajinu, berúc do úvahy „negatívny vplyv vojny na túto tradíciu“.

Rusi hovoria o ukrajinizácii

„Ukrajinský boršč – národná verzia boršču, ktorý sa konzumuje vo viacerých krajinách regiónu – je neoddeliteľnou súčasťou života ukrajinskej rodiny a spoločnosti,“ uvádza orgán OSN.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová rozhodnutie UNESCO komentovala slovami, že v súčasnosti „všetko podlieha ukrajinizácii“.

Základom boršču, kapustovej polievky s mäsom a zeleninou, je vývar z kostí a mäsa (obvykle predného hovädzieho pre ruskú alebo ukrajinskú verziu boršču) a zmes opraženej zeleniny (červená repa, kapusta, zemiaky, mrkva, cibuľa).

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM