Aktualizované Regióny

OTRASNÝ vandalizmus v centre Bratislavy: ČERVENOU farbou nasprejovali historické budovy!

V prípade cirkevných budov je podľa Bratislavskej arcidiecézy posprejovaný kláštorný kostol Milosrdných bratov, ale aj objekty uršulínok, františkánov, kapucínov a jezuitov.

Ilustračný obrázok k článku OTRASNÝ vandalizmus v centre Bratislavy: ČERVENOU farbou nasprejovali historické budovy!
9
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

V historickom centre Bratislavy niekto posprejoval viaceré budovy červenými nápismi ako „trans is beauty“, „queer power“, „god is trans“ či „queer revolution is coming“. Nápisy sa objavili na fasáde kláštora uršulínok, teologickej fakulty, Kostola sv. Štefana Uhorského či Kostola navštívenia Panny Márie. Prípadom sa už zaoberá polícia.

AKTUALIZOVANÉ o 15.00 hod.: Polícia začala pre posprejovanie budov trestné stíhanie vo veci zločinu poškodzovania cudzej veci. V prípade preukázania viny pred súdom hrozí doposiaľ neznámemu páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Popísaním fasád viacerých budov bola podľa polície spôsobená škoda, ktorej celková výška je predmetom dokazovania.

Záznamy z kamery

Nápisy sa objavili na fasáde kláštora uršulínok, teologickej fakulty, Kostola sv. Štefana Uhorského či Kostola navštívenia Panny Márie. Prípadom sa už zaoberá polícia.

Mestská polícia Bratislava zaznamenala v okolí Primaciálneho paláca (Kostolná ulica, Uršulínska ulica, stena budovy magistrátu) nové grafity a situáciu rieši v spolupráci so štátnou políciou. „V danej lokalite sa nachádza mestský kamerový systém a v súčasnosti analyzujeme zábery, ktoré môžu pomôcť zadržať páchateľa,“ uviedli z bratislavskej mestskej polície.

Bratislavská mestská časť Staré Mesto priblížila, že budovy a pamiatky v správe mestskej časti popísané neboli. „Keďže poškodené nehnuteľnosti sú súkromným majetkom, evidenciu k dispozícii nemáme,“ uviedli pre TASR z miestneho úradu.

Témy, ktoré hýbu Bratislavou

Veľké škody

Staromestská samospráva takéto počínanie odsudzuje. „Za žiadnych okolností nie je možné sympatizovať s ničením a devastáciou. Okrem toho, že posprejované objekty sú vizuálnym smogom, majiteľom poškodených budov vznikajú reálne škody a majú náklady s odstraňovaním,“ podotkla mestská časť.

V prípade cirkevných budov je podľa Bratislavskej arcidiecézy posprejovaný kláštorný kostol Milosrdných bratov, ale aj objekty uršulínok, františkánov, kapucínov a jezuitov. „Je to poľutovaniahodný čin, ktorý spôsobil nemalé materiálne škody. Bude náročné a veľmi prácne poškodené priečelia obnoviť. Vec vyšetruje polícia, komunikuje s vlastníkmi budov. Dúfame, že páchateľov nájde a takýto vandalizmus sa už nebude opakovať,“ uviedol riaditeľ arcibiskupského úradu Tibor Hajdu.

Viac krimi správ z Bratislavy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM