Eliška Šándorová Správy

Otvorená justícia za zatvorenými dverami. Tváre tých, ktorí nás súdia, by sme mali poznať

Bez súhlasu sudcu nemožno zverejniť jeho tvár. Za túto zákonnú formulku ukrýva väčšina slovenských sudcov pred verejnosťou svoju identitu. Nájdu sa však aj takí, ktorí to chcú zmeniť. Bude Najvyšší súd SR prvou lastovičkou?

Ilustračný obrázok k článku Otvorená justícia za zatvorenými dverami. Tváre tých, ktorí nás súdia, by sme mali poznať
Zdroj: TASR

V médiách a pred širokou verejnosťou sú to často ľudia bez tváre. O svojich „prešľapoch“ v závažných kauzách priamo nehovoria. Dôvody prepustenia kriminálnikov na slobodu nevysvetľujú, pred objektívy posielajú hovorcov. Sudcovia. Máme právo poznať ich tváre?

Iba so súhlasom

Súčasná legislatíva umožňuje, aby si v netrestných veciach robili účastníci konania a verejnosť zvukové záznamy. Priebeh pojednávaní sa okrem toho nahráva na zvukové nosiče, ktoré si môžu účastníci vyžiadať od súdu.

Tváre sudcov však vidíme v médiách iba zriedka, bez ich súhlasu to nejde. Pred televízne kamery sa častejšie postavia prokurátori.

„Je pravda, že väčšina sudcov si neželá, aby boli zverejňované ich tváre, ale je dosť aj takých sudcov, ktorí s tým nemajú problém,„ zhodnotila sudkyňa Katarína Javorčíková, prezidentka združenia Sudcovia "Za otvorenú justíciu“.

Dodala, že o zverejnení podobizne sudcu sa aktuálne diskutuje aj na Najvyššom súde SR. "Časť sudcov podľa českého vzoru navrhuje, aby boli zverejnené fotografie všetkých sudcov Najvyššieho súdu SR, alebo aspoň tých, ktorí s tým súhlasia,“* uzavrela Javorčíková,

Český vzor?

Spomínaným vzorom je predseda českého Najvyššieho správneho súdu Josef Baxa, považovaný za priekopníka transparentnosti a otvorenosti súdov. Na stránke „jeho“ súdu sú od roku 2003 zverejnené fotografie všetkých sudcov.

K tomuto kroku v rozhovore pre DenníkN povedal: > „Myslím si, že je to súčasť dôveryhodnosti súdu. Ľudia, ktorí sa naň obracajú, by mali vedieť, kto o nich rozhoduje. Meno a priezvisko často nestačia. Ľudia chcú vidieť aj tvár."

Prístup Josefa Baxu je podľa Javorčíkovej v krajinách V4 výnimočný. Sudkyňa však pripustila, že nový trend v ponímaní fungovania justície si skôr či neskôr vynúti, aby sme sa tomu prispôsobili aj my.

Otvorené súdy

Ministerstvo spravodlivosti neeviduje zmenu na požiadavku právnej úpravy. „V súvislosti s touto témou by sme radi pripomenuli, že to bola práve ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá v roku 2011 rozšírila sudcom priestor pre ich verejné vyjadrovanie sa, keď presadenou zmenou legislatívy umožnila sudcom vysloviť svoj názor o veciach prejednávaných súdmi po tom, čo sú právoplatne skončené,“ upozornil hovorca rezortu Peter Bubla.

Za pravdu mu dáva Samuel Spáč z Transparency International Slovensko (TIS), ktorý koordinuje portál Otvorené súdy.

„Treba povedať, že Slovensko je vďaka reformám Lucie Žitňanskej z roku 2011 lídrom transparentnosti súdnej moci. Máme k dispozícii rozhodnutia, informácie o výbere sudcov, štatistiky sudcov aj súdov. Problémom je, že sa tieto informácie zatiaľ nepreniesli do zásadne efektívnejšej správy súdov – manažment súdnej sústavy, vyvodzovanie zodpovednosti (aj pozitívnej) voči konkrétnym sudcom. Na tom je potrebné popracovať,“ hovorí Spáč.

Portál Otvorené Súdy funguje od júla 2013. Nájdete tam napríklad informácie o výberových konaniach alebo hodnotenia okresných sudcov v ich profiloch. V dohľadnom čase plánuje TIS doplniť aj profily súdov o grafy a čísla o ich výkonnosti. Zamerať sa chcú na „rozkrývanie“ prokuratúry, ktorá je v súčasnosti prakticky anonymná.

(Ne)dôvera?

Otázne je, čo by pošramotenej nedôvere voči slovenským súdom pomohlo. Posledný prieskum mimovládnej organizácie Via Iuris ukázal, že až 74 percent ľudí nedôveruje súdnictvu a súdom.

Nedôvera verejnosti nikdy nebola tak vysoká a tieto výsledky potvrdzujú negatívny trend, ktorý na Slovensku trvá už 20 rokov. Starorímska bohyňa spravodlivosti, ktorá je zobrazovaná s páskou cez oči, je na naše pomery veľmi výstižná.

Čítajte aj: Svet o Slovensku: Vraj musela pašovať kokaín, aby jej syn mohol chodiť do školy

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie