Zo zahraničia

Pápež prosí ľudí: Cez Vianoce utrácajte MENEJ, peniaze radšej darujte Ukrajincom

Pápež František vyzval v stredu ľudí, aby počas Vianoc utratili menej na vianočné darčeky a oslavy a ušetrené peniaze darovali ľudom na vojnou ničenej Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Pápež prosí ľudí: Cez Vianoce utrácajte MENEJ, peniaze radšej darujte Ukrajincom
Zdroj: TASR/AP

„Oslavovanie Vianoc je pekné. No znížme trošku vianočné utrácanie. Majme skromnejšie Vianoce a darčeky. To čo ušetríme, pošlime na záchranu Ukrajincov, ktorí to potrebujú,“ uviedol pápež počas pravidelnej generálnej audiencie vo Vatikáne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Počas takmer desať mesiacov trvajúcej vojny sa život Ukrajincov ešte viac skomplikoval po príchode zimy, pretože ruská armáda zamerala svoje útoky na objekty energetickej infraštruktúry.

V ich dôsledku dochádza opakovane k výpadkom dodávok tepla, elektrickej energie a vody do domácností, ako aj k narušeniu telefónneho signálu.

Ukrajinci podľa pápeža preto veľmi trpia. „Sú hladní a je im zima. Tak veľa ich zomrie, pretože tam nie sú lekári ani zdravotné sestry,“ uviedol František.

Na medzinárodnej darcovskej konferencii, ktorá sa konala v utorok v Paríži, sa na pomoc Ukrajine počas aktuálnej zimy vyzbierala približne miliarda eur, pripomína AFP.

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM