Magazín Lifestyle

Paracetamol nie je všeliekom: Farmaceut radí, kedy a ako ho užívať

Trápili aj vás posledné mesiace bolesti hrdla, mierne zvýšená teplota, kašeľ alebo slabosť? Pamätáte si, aké lieky ste užili?

Ilustračný obrázok k článku Paracetamol nie je všeliekom: Farmaceut radí, kedy a ako ho užívať
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič , Unsplash.com

Formy a dávkovanie paracetamolu

V lekárňach možno nájsť paracetamol v kombinácii s inými liečivami. Kombinuje sa najmä s kofeínom, kodeínom, guajfenezínom, pseudoefedrínom/fe­nylefrínom, feniramínom, dextrometorfánom a vitamínom C.

Ľudia obľubujú prípravky s obsahom týchto liečiv najmä vo forme horúceho nápoja. Odborník z lekárne Dr. Max však upozorňuje, že pri užívaní horúcich nápojov je potrebné sa mať na pozore.

„Kombinované prípravky s paracetamolom je potrebné zvoliť, ak sú pridružené okrem horúčky alebo bolesti aj iné príznaky, ako sú zápal a opuch slizníc nosa, sekrét z nosa, kýchanie alebo suchý či vlhký kašeľ. Do úvahy treba vziať aktuálny stav choroby a iné ochorenia, prípadne lieky, ktoré sa užívajú. Niektoré zložky totižto môžu ovplyvňovať účinok liekov, ktoré sa užívajú chronicky, ako lieky proti vysokému krvnému tlaku, na arytmie srdca, lieky na cukrovku, prípadne štítnu žľazu,“ radí Jakub Ďurčík. Títo pacienti by nemali voliť lieky s obsahom kofeínu, pseudoefedrínu či fenylefrínu.

Aké je dávkovanie?

Ako dávkovať paracetamol? Pre dospelých je obvyklé dávkovanie 500 mg každých 4 až 6 hodín, pričom maximálna jednotlivá dávka je 1000 mg a maximálna denná dávka nesmie prekročiť 4000 mg.

Dávkovanie u detí je závislé od hmotnosti – na 1 kg sa dávkuje 10 až 15 mg paracetamolu. Ak budete dieťaťu podávať paracetamol, je dôležité dodržiavať časové odstupy medzi jednotlivými dávkami.

„Pri dávkovaní treba vziať do úvahy aj iné ochorenia, hlavne ochorenia obličiek a pečene, pri ktorých treba paracetamol užívať s opatrnosťou. Pacienti s poškodením pečene by ho nemali užívať bez predošlej konzultácie s lekárom. Počas jeho užívania je zakázané požívať alkohol,“ upozorňuje farmaceut. Paracetamol nie je vhodný ani pre domácich miláčikov.

Kedy paracetamol neúčinkuje? Dočítate sa na ďalšej strane.

Ilustračné foto

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM