ELA Politika

Parlament neodstavili hekeri, ale ZLE zapojené káble: Bože, to sú amatéri!, bavia sa Slováci

Parlament zrejme minulý týždeň nebol obeťou vážneho kybernetického útoku ako ho prezentoval predseda parlamentu Boris Kollár.

Ilustračný obrázok k článku Parlament neodstavili hekeri, ale ZLE zapojené káble: Bože, to sú amatéri!, bavia sa Slováci
5
Galéria

V Národnej rade (NR) SR v stredu (2. 11.) prebehne fiktívne hlasovanie. Systém sa otestuje po kybernetickom incidente spolu s IT odborníkmi a pravdepodobne aj s Národným bezpečnostným úradom. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Kancelárie NR SR Michaela Jurcová.

Vyskúšajú systém

Národná rada incident nahlásila v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti. Táto povinnosť jej vyplýva ako prevádzkovateľovi základnej služby.

„Pokiaľ systém nebude vykazovať chyby, tak sa v ten deň predseda parlamentu Boris Kollár spojí s predsedami klubov a pokúsi sa zvolať schôdzu na štvrtok (3. 11.),“ povedala Jurcová.

Dodala, že ak by poslanci mali na ostatné dni už náhradný program, ako sú výjazdy v regiónoch, schôdza bude pokračovať 8. novembra.

Chyba v kábloch?

Vyzerá to ale tak, že parlament po technickej stránke vyradilo z prevádzky niečo úplne iné. A to zle prepojené káble.

„Nevyzerá to na hekerský útok. Skôr to teda bola nejaká zlomyseľnosť, čo som ja počul na výbore pre kultúru a médiá, boli prepojené nejaké káble, ktoré prepojené nemali byť,“ povedal v nedeľu v relácii V politike televízie TA3 minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič.

Hovorkyňa predsedu parlamentu Michaela Jurcová jeho slová nepotvrdila. Povedala len, že vedenie parlamentu podalo ešte minulý týždeň trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Incident sa teda vyšetruje, uviedol Denník N.

Predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO) pre denník Pravda priblížil, že nešlo o žiadnu zlomyseľnosť. „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nemôžem poskytnúť viac informácií,“ priznal Čekovský.

„Tých bodov, kde sa to mohlo stať, je asi tisíc, preto trvalo dlho, kým ho našli. Či to bol úmysel, alebo nedbanlivosť, nevieme povedať,“ povedal Boris Kollár pre denník SME.sk.

Bol to zámer?

Ak sa naozaj oficiálne ukáže, že išlo iba o zle prepojené káble, bude to vyznievať o to komickejšie, že Boris Kollár hovoril o „veľmi vážnom kybernetickom bezpečnostnom incidente“ priamo v pléne, keď k výpadku došlo.

Portál živé.sk v pondelok s odvolaním sa na svoje zdroje napísal, že niekto prepojil jedným káblom dve ethernetové zásuvky v parlamentnej počítačovej sieti, čo spôsobilo problémy v sieti.

„Niekto z poslancov mal podľa zdrojov Živé.sk prepojiť jedným káblom dve ethernetové zásuvky v parlamentnej počítačovej sieti. Na to ale sieť nebola pripravená – administrátori tento síce nelogický, ale možný krok nemali dopredu ošetrený,“ dodáva portál s tým, že hekerské útoky vyzerajú v praxi inak.

Vtipy zaplavili internet

Hneď ako sa na verejnosť dostali informácie, že za výpadkom sú káble, internet ožil komentármi, memečkami a vtipmi na adresu politikov na satirickej stránke Zomri.

  • „Táto krajina je už od jej vzniku celá divne prepojená, nielen nejaké káble.“
  • „Mohol by aj Romane Tabák aktualizovať operačný systém.“
  • „Tie káble sú už mentálne prepojené ako Andrej Danko s Romanou, nuž nedivme sa…“
  • „Ahaaa ..takto to vyzerá v praxi, keď niekto niekomu stojí na kábli.“
  • „Niektoré káble boli dlhšie, ako bolo potrebné. Tukabel.“
  • „Nešla pokladnica v bufete a oni preto nemusia ísť dva týždne do práce?“
  • „Bože, to sú amatéri.“
  • „Poslanci si myslia: Tu kábel, tam kábel, zapojím a uvidím… a tak to dopadlo.“
Vtipy o hekerskom útoku v parlamente zaplavili internet
5
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM