Ilustračný obrázok k článku Pellegrini: Kolíková nie je reformný TIGER. Pol roka predvádza len HÁDKY s kolegyňou
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Pellegrini: Kolíková nie je reformný TIGER. Pol roka predvádza len HÁDKY s kolegyňou

Opozícia sa pokúšala odvolať Kolíkovú už na jar. Teraz sa o to pokúsia znova.

Politika
Politika

Pellegrini: Kolíková nie je reformný TIGER. Pol roka predvádza len HÁDKY s kolegyňou

Opozícia sa pokúšala odvolať Kolíkovú už na jar. Teraz sa o to pokúsia znova.

Ilustračný obrázok k článku Pellegrini: Kolíková nie je reformný TIGER. Pol roka predvádza len HÁDKY s kolegyňou
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD podajú v piatok návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Na tlačovej konferencii to oznámil líder Hlasu-SD Peter Pellegrini.

Výzva na odchod

Hovorí o pochybnostiach v súvislosti s jej osobou, poslanci jej vyčítajú, že nie je „reformný tiger“. Ďalším dôvodom je to, že už nemá nárok byť ministerkou, keďže odišla zo strany Za ľudí, ktorej patrí kreslo ministra spravodlivosti. Pellegrini ju vyzval, aby odišla z funkcie sama.

Pellegrini avizoval, že pod návrh na iniciovanie odvolávania sa im podpísalo dostatok poslancov. Potrebných je 30 podpisov. Podľa rokovacieho poriadku musí byť schôdza zvolaná do siedmich dní. Pellegrini predpokladá, že návrh na odvolanie Kolíkovej zaradia do programu riadnej schôdze Národnej rady (NR) SR, ktorá sa začína 16. septembra.

Odvolávanie Kolíkovej

Opozícia sa pokúšala odvolať Kolíkovú už na jar. Pellegrini hovorí, že na jej odchod existovali vážne dôvody, a to podozrenia z klientelizmu či konfliktu záujmov. Pripomenul, že prenájom budovy rezortu spravodlivosti má byť spojený s jej bratom, a preto existujú pochybnosti, či jej konanie nesmerovalo k osobným záujmom.

„Toto konanie sa jej dodnes nepodarilo vyvrátiť,“ povedal. Podozrenia o Kolíkovej sa podľa neho prehĺbili. Pripomenul slová lídra OĽANO a vicepremiéra Igora Matoviča, ktorý mal povedať, že Kolíková spáchala podvod. Pellegrini kritizuje, že aj napriek tomu jej pôsobenie vo vláde Matovič toleruje.

Hádky a spory

Opozícia tiež kritizuje, že za posledné obdobie neprišla ministerka s novými reformnými návrhmi. „Za pol roka neprišla Mária Kolíková s ničím okrem neustálych hádok a sporov so svojou straníckou kolegyňou, predsedníčkou Veronikou Remišovou,“ skonštatoval šéf Hlasu-SD.

„Pani Kolíková stratila politickú legitimitu v tejto vláde, pretože prestala reprezentovať stranu, za ktorú kandidovala vo voľbách a ktorá na základe volebných výsledkov obsadila aj post ministerky spravodlivosti,“ vysvetlil ďalší dôvod na jej odvolanie.

Odchod zo Za ľudí

Kolíková v stredu (8. 9.) spolu s členmi jej frakcie v rámci strany Za ľudí oznámila odchod z tejto strany. Odchádzajúci poslanci sa stanú súčasťou klubu SaS. Predseda SaS Richard Sulík deklaroval záujem udržať vládnu koalíciu aj to, že si SaS nechce nárokovať ďalšie posty v rámci koalície.

Jedinou požiadavkou strany má byť zotrvanie Kolíkovej vo funkcii ministerky spravodlivosti. Vysvetlil, že Kolíková bude členom ministerského klubu SaS a bude aj jedným z troch zástupcov, ktorí za stranu chodia na koaličné rady.

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín