Zo Slovenska

Podvody, korupcia a peniaze FUČ! Pri výstavbe diaľnic prichádzame o milióny eur!

Parlamentný hospodársky výbor by mohol diskutovať o zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR v prípade Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS).

Ilustračný obrázok k článku Podvody, korupcia a peniaze FUČ! Pri výstavbe diaľnic prichádzame o milióny eur!
Zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Poslankyňa a podpredsedníčka Za ľudí Miriam Šuteková požiadala o zvolanie mimoriadneho výboru s účasťou ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina), predstaviteľov NDS a NKÚ.

Tunelovanie ciest a diaľníc?

„Správa NKÚ, ktorá sa týka hlavne procesov verejného obstarávania, je taká alarmujúca, že zvolávame mimoriadne rokovanie hospodárskeho výboru. Výsledky kontroly nesmú zostať len na papieri, treba okamžite konať,“ vyhlásila Šuteková, ktorá tvrdí, že je potrebné vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť voči vinníkom.

NKÚ po preverení systému verejného obstarávania v NDS konštatoval, že proces verejného obstarávania v diaľničnej spoločnosti nebol v rokoch 2019 a 2020 nastavený transparentne a nebránil možným podvodom či korupcii.

Slovensko podľa kontrolórov pre nezrovnalosti pri výstavbe diaľnic prichádza o milióny eur. Kontrolované boli zákazky v hodnote viac ako 420 miliónov eur v období rokov 2019 až január 2021.

Kontrolóri zároveň odporučili poslancom parlamentného výboru požiadať vedenie rezortu dopravy o nastavenie procesu obstarávania v NDS tak, aby bol funkčný, nepredlžovali sa termíny výstavby diaľnic a predišlo sa kráteniu finančných prostriedkov z Európskej únie.

Obrátia sa na políciu

Národná diaľničná spoločnosť podá trestné oznámenia. Uviedol to predseda NDS Juraj Tlapa v reakcii na piatkové (8. 10.) vyjadrenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) o zisteniach, že pre nezrovnalosti pri výstavbe diaľnic prichádza SR o milióny eur.

„Zverejnený výsledok kontroly NKÚ len potvrdzuje mnohé podozrenia súčasného vedenia NDS. V kontexte výsledkov kontroly podáme trestné oznámenia a budeme plne súčinní s orgánmi činnými v trestnom konaní. Okrem iného, tak sa deje aj v súčasnosti,“ priblížil Tlapa.

NDS sa podľa neho bude viacerými skutočnosťami popísanými v správe NKÚ v nasledujúcich týždňoch detailne zaoberať. „A tak ako doteraz, budeme prijímať adekvátne a náležité opatrenia. Do 20. októbra 2021 sme povinní informovať NKÚ o návrhoch opatrení, následne do 22. januára sme povinní ich aj aplikovať,“ dodal predseda predstavenstva NDS.

Hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková 8. októbra informovala, že proces verejného obstarávania v NDS nebol v rokoch 2019 a 2020 nastavený transparentne a nebránil možným podvodom či korupcii. Konštatoval NKÚ SR po preverení systému verejného obstarávania. Zistenia odstúpi polícii.

Ilustračné foto, TASR

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM