Správy Politika

Poslanci označili ruský režim za TERORISTICKÝ: Prekvapivé mená politikov, ktorí nehlasovali ZA

Národná rada (NR) SR opätovne odsúdila ruskú agresiu na Ukrajine a vyjadrila podporu nezávislosti a zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci označili ruský režim za TERORISTICKÝ: Prekvapivé mená politikov, ktorí nehlasovali ZA
5
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Parlament odsúdil rozsiahle útoky Ruska na civilné obyvateľstvo, civilné objekty a kľúčovú energetickú štruktúru. Vyplýva to z uznesenia, ktoré poslanci vo štvrtok prijali. NR SR uznesením zároveň označuje súčasný ruský režim za teroristický a Rusko ako štát podporujúci terorizmus.

Poslanci odsúdili tiež priame aj nepriame vyhrážky Ruska o použití jadrových zbraní. NR SR uznesením vyjadrila, že neuznáva konanie ani výsledky referend v Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti Ukrajiny, pričom považuje územia naďalej za súčasť Ukrajiny.

Parlament tiež vyjadril podporu úsiliu o zostavenie zvláštneho tribunálu pre stíhanie zločinov agresie a podporu pre stíhanie zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov.

Zároveň odsudzuje hybridnú vojnu vedenú Ruskom aj na území Slovenska. Vyzýva pritom orgány činné v trestnom konaní, tajné služby a ďalšie kompetentné orgány, aby hrozbu nepodceňovali, ale voči nej účinne zakročili v záujme udržania bezpečnosti a demokracie na Slovensku.

Kým v tejto otázke majú mnohí jasno, inak to vyzerá v opozícii. Hlasovania sa zdržala väčšina poslancov Smeru-SD. Návrh nepodporila ani strana Hlas vrátane Petra Pellegriniho. Proti boli aj poslanci Ľuboš Blaha, Marián Kéry či viacerí zástupcovia strán ĽSNS a Republika.

A ako hlasovali ďalší? Pozrite si v galérii.

Poslanci označili ruský režim za teroristický: ZOZNAM, kto ako hlasoval
5
Galéria
Zdroj: NR SR

Súvisiace články

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM