Ilustračný obrázok k článku Poslankyňa Tabák si poriadne zavarila: Kúpanie v tatranskom potoku rieši inšpekcia
5
Galéria

Poslankyňa Tabák si poriadne zavarila: Kúpanie v tatranskom potoku rieši inšpekcia

Tabák si podľa vlastných slov bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách. TANAP podáva podnet na inšpekciu.

Aktualizované Zo Slovenska
Aktualizované Zo Slovenska

Poslankyňa Tabák si poriadne zavarila: Kúpanie v tatranskom potoku rieši inšpekcia

Tabák si podľa vlastných slov bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách. TANAP podáva podnet na inšpekciu.

Ilustračný obrázok k článku Poslankyňa Tabák si poriadne zavarila: Kúpanie v tatranskom potoku rieši inšpekcia
5
Galéria

Správa Tatranského národného parku (TANAP) podá pre kúpanie sa poslankyne Národnej rady (NR) SR Romany Tabák (OĽANO) v tatranskom horskom potoku podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia, uviedla hovorkyňa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Kristína Bocková.

Zmazaná fotka

Tabák zverejnila na sociálnej sieti fotku, ako sa kúpe v potoku na území TANAP-u, ako miesto označila Studenovodské vodopády, kde platí najprísnejší stupeň ochrany. Následne uviedla, že miesto zle označila. „Som pripravená niesť zodpovednosť, ak som urobila niečo zakázané,“ napísala Tabák na sociálnej sieti.

Podľa vlastných slov si bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách. Za svoj čin sa ospravedlnila.

Hrozí jej pokuta

Bocková poukazuje na to, že akákoľvek propagácia zakázanej činnosti je nežiaduca. „Veríme však, že väčšina návštevníkov národného parku rešpektuje zákon a správa sa k prírode ohľaduplne,“ doplnila.

Za priestupky na úseku ochrany prírody a krajiny je podľa Bockovej možné uložiť a vyberať pokuty v blokovom konaní. Podnety môžu byť zasielané aj na inšpekciu životného prostredia. „Po prešetrení podnetu môže uložiť fyzickým osobám, podnikateľom a iným právnickým osobám sankcie v zmysle zákona o ochrane prírody,“ povedala hovorkyňa.

Citlivý ekosystém

Zároveň pripomenula, že tatranské plesá a potoky sú citlivým ekosystémom, sú domovom mnohých drobných živočíchov, rastlín a endemitov obývajúcich len určité lokality, pri ktorých aj malé zmeny prostredia môžu viesť k ich zániku.

Do TANAP-u podľa Bockovej príde ročne približne 3,5 až štyri milióny návštevníkov. „Keby sa len štvrtina z tohto počtu okúpala v plese alebo tatranskom potoku, mohla by sa nenávratne zmeniť kvalita týchto ekosystémov,“ podotkla hovorkyňa.

Dodala, že potoky majú rýchlejší odtok (prečistenie) prípadných nečistôt, napríklad z krémov či drogérie, takéto obmedzenie má však pre ne pri veľkom počte návštevníkov rovnaký význam.

Pripravená na pokutu

Tabák považuje za správne, že jej kúpanie sa bude riešiť SIŽP. „Nemyslím si, že by som mala byť nejakým spôsobom zvýhodňovaná len preto, lebo som poslankyňa NR SR,“ uviedla s tým, že by sa rada dozvedela, či sa skutočne priestupku dopustila. Poslankyňa je pripravená zaplatiť aj prípadnú pokutu.

Prečítajte si aj

Envirorezort priblížil, že ak sa poslankyňa kúpala v Studenom potoku v piatom stupni ochrany, išlo o pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka, čo je zakázané podľa zákona o ochrane prírody a krajiny.

„Výška možnej pokuty v prípade vážneho poškodenia životného prostredia alebo biotopov môže siahať až do výšky 3319 eur,“ skonštatovalo ministerstvo.

Ešte naposledy si dajme túto brzdu: Romana Tabak sa pochválila kúpaním v Studenovodských vodopádoch, TANAP. Samozrejme,...

Posted by Juraj Draxler on Wednesday, July 21, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín