Pre útok na kataster hrozí nepredstaviteľný CHAOS: Hackeri požadujú 7-miestnu sumu
Systém katastra napadli hackeri. Za odblokovanie dát žiadajú astronomické výkupné. Čo vieme o pravdepodobne najväčšom kyberútoku v histórii Slovenska?
Už na Troch kráľov ministerstvo vnútra informovalo, že katastrálne odbory okresných úradov budú v nasledovných dňoch poskytovať služby v obmedzenom režime. "Ministerstvo vnútra SR upozorňuje verejnosť, že vzhľadom na nevyhnutné úpravy informačných systémov v správe Úradu geodézie, kartografie a katastra SR katastrálne odbory okresných úradov v utorok 7. januára 2025 nebudú poskytovať služby a aj v nasledovných dňoch budú poskytovať služby len v obmedzenom režime,“ uviedol vtedy rezort.
Útočili hackeri
Už od prvého momentu sa začalo špekulovať o tom, že systém katastra mali napadnúť kybernetickí útočníci. Ako prvý s touto informáciou prišiel server Finsider.
O dva dni neskôr (v stredu 8. januára) rezort vnútra priznal kybernetický útok. „Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia. Pracoviská katastrálnych odborov budú preto preventívne až do odstránenia dôsledkov kybernetického útoku dočasne uzatvorené,“ informovalo ministerstvo.
Potvrdil to aj samotný Úrad geodézie, kartografie a katastra SR. „Systémy ÚGKK SR sa stali cieľom kybernetického útoku. Všetky systémy sú odstavené. Na sfunkčnení systémov intenzívne pracujeme s podporou expertov na kybernetickú bezpečnosť. Pracoviská katastrálnych odborov okresných úradov budú preventívne až do odstránenia dôsledkov kybernetického útoku dočasne uzatvorené,“ uvádza vo vyhlásení na svojom webe.
Polícia dodala, že sa zaoberá neoprávneným zásahom do systému katastra nehnuteľností: „Prípadom podozrenia z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností sa ihneď začal zaoberať Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Presnú kvalifikáciu skutku bude možné ustáliť až na základe vykonaných procesných úkonov.“
Chýbajúce zálohy?
Živé.sk informuje, že problémy spôsobil tzv. ransomvérový útok: „Ide o prienik, pri ktorom útočníci na serveroch zašifrujú dáta vrátane tých cenných a potom si pýtajú výkupné.“
Podľa portálu pôjde z pohľadu dopadov na občanov „o jeden z najhorších útokov hackerov, pravdepodobne najhorší, za celú históriu Slovenska.“ Živé.sk uvádza, že v hre sú aktuálne dva veľké problémy. Okrem toho, že je otázne, kedy štát bude schopný obnoviť služby katastra, ide aj o otázku „Či a kedy štát „poskladá“ dáta z katastra zo svojich záloh a aká časť dát sa možno úplne stratí.“ Úradu totiž majú údajne chýbať komplexné zálohy dát. Práve tie by sa inak mohli použiť na rýchlu obnovu dát. Na základe dobre informovaných zdrojov uvádza, že sa vraj nerobili žiadne časté a automatické zálohy uložených údajov.
Odhaduje sa, že obnova môže trvať dlhé týždne až mesiace.
„Jeden zo zdrojov navyše uvádza, že štát zrejme nemá kompletné dáta a niektoré môžu byť v digitálnej podobe nenávratne stratené. Znamenalo by to, že štát by musel siahnuť po obnove z vytlačených dokumentov alebo z elektronických verzií v iných systémoch,“ píše Živé.sk.
Hackeri vydierajú štát
Podľa portálu aktuálne nie je jasné, či si útočníci dáta stiahli alebo ich len zašifrovali na štátnych serveroch. „Typicky si ale pri týchto útokoch hackeri kópie dát aj sťahujú. Môžu si potom totiž účtovať financie nielen za obnovu dát po odšifrovaní, ale aj za zmazanie dát tak, aby sa k nim nedostal nik iný, alebo môžu ponúkať možnosť stiahnutia za obrovské sumy aj pre iných záujemcov než pôvodných majiteľov dát,“ vysvetľuje portál.
Navyše, hackeri si údajne za obnovenie prístupu k dátam pýtajú sedemmiestnu sumu v dolároch!
Server uvádza, že v takýchto prípadoch odborníci radia výkupné neplatiť. Obeť totiž nemá istotu, či by aj po zaplatení svoje dáta dostala späť.
Hrozia veľké problémy
Podľa Živé.sk to znamená, že keby sa informácie potvrdili, znamenalo by to nemožnosť podávania návrhov na vklad do katastra, resp. by sa museli vykonávať manuálne.
„No najmä by ich štát nemal ako schvaľovať respektíve posudzovať ich oprávnenosť, kým by nemal obnovené kompletne všetky dáta z posledného obdobia. Inak by štát jednoducho riskoval, že povolí niečo, čo sa neskôr ukáže ako neplatné – či už pre omyl alebo podvodné konanie,“ vysvetľuje server.
Navyše, obavy vzbudzuje ešte niečo iné. Reč je o chaose s povolenými zmenami, ktoré nastali v poslednej dobe. Tie by sa museli do systému znova ponahadzovať: „Bolo by veľmi ťažké a prácne dokazovať, že niektoré zo zmien skutočne platia – jednotlivé strany by mohli mať „v rukách“ napríklad len neoverené kópie dokladov alebo vôbec nič.“
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné