Správy Zo zahraničia

Predsa sa dá dohodnúť: Velenie na ISS hladko prešlo od Ruska Američanom

Ruský kozmonaut Anton Škaplerov v utorok hladko odovzdal velenie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) americkému astronautovi Thomasovi Marshburnovi, aj keď medzi Ruskom a Západom vládne maximálne napätie spôsobené vojnou na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Predsa sa dá dohodnúť: Velenie na ISS hladko prešlo od Ruska Američanom
Zdroj: pixabay.com

Medzi Ruskom a Západom vládne maximálne napätie spôsobené vojnou na Ukrajine, pripomína DPA. Odchádzajúci veliteľ Škaplerov odovzdal velenie ISS Marshburnovi na slávnosti, na ktorej sa zúčastnili všetci členovia posádky prítomní na ISS. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to naživo zachytil na videozázname.

Symbol spolupráce

Aj keď majú ľudia na Zemi „problémy“, ISS zostáva „symbolom spolupráce“, povedal Škaplerov v krátkom prejave. Marshburn sa mu poďakoval a uviedol, že byť veliteľom ISS je preňho „česť a výsada“.

Škaplerov sa má na Zem vrátiť v stredu na palube ruskej vesmírnej kapsuly Sojuz spolu s kozmonautom Piotrom Dubrovom a americkým astronautom Markom Vande Heiom.

Špekulácie sú vyvrátené

Špekulácie, že Vande Hei sa možno nevráti na Zem ruskou vesmírnou loďou práve pre napätie medzi oboma krajinami, ruská aj americká strana rázne popreli.

Marshburn pricestoval na ISS vlani v novembri so svojimi americkými kolegami Rajom Charim a Kaylou Barronovou a s nemeckým astronautom Matthiasom Maurerom.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM