ELA Zo zahraničia

Prerazil strechu, poškodil podlahu: Majiteľom na dom zrejme spadol objekt z vesmírnej stanice

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo štvrtok oznámil, že vyšetruje pôvod objektu, ktorý poškodil dom na Floride.

Ilustračný obrázok k článku Prerazil strechu, poškodil podlahu: Majiteľom na dom zrejme spadol objekt z vesmírnej stanice
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Existuje podozrenie, že predmet môže pochádzať z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). TASR o tom informuje s odvolaním sa na agentúru AP a webový portál týždenníka Newsweek.

Budú skúmať pôvod

Pracovníci NASA minulý týždeň prevzali podozrivý objekt od majiteľa poškodeného domu v meste Naples na juhozápade amerického štátu Florida.

Úrad odviezol predmet do Kennedyho vesmírneho strediska na floridskom Myse Canaveral, kde bude skúmať jeho pôvod. Informoval o tom e-mailom hovorca NASA Josh Finch.

Baterka z ISS?

Predmet má valcovitý tvar a hmotnosť necelý jeden kilogram. Na dom majiteľa Alejandra Oteru sa zrútil pred mesiacom, prerazil pri tom strechu a poškodil podlahu na dvoch poschodiach. Nikto sa pri incidente nezranil.

Vesmírny odpad padajúci na Zem väčšinou zhorí v atmosfére, hovorca NASA však na margo aktuálne skúmaného objektu povedal, že „viac informácií bude k dispozícii až po dokončení analýzy“.

Newsweek v stredu citoval astrofyzika Johanthana McDowella, podľa ktorého by objekt mohol byť jednou z deviatich batérií vyhodených z ISS ešte v roku 2021.

Tony vesmírneho odpadu

Na obežnej dráhe okolo Zeme sa pohybuje množstvo vesmírneho odpadu, od celých nefunkčných satelitov až po drobné trosky z rozličných kolízií.

Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) obieha našu planétu viac než 36-tisíc objektov väčších než desať centimetrov a milióny menších predmetov. Odhadovaná kumulatívna hmotnosť vesmírneho odpadu je približne 11 500 ton.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM