Webnoviny - Svet

PREŠOV: Strecha ZŠ bude zarábať na elektrinu

WEBNOVINY.SK

Fotovoltická elektráreň Foto: Ilustračné foto SITA PREŠOV 25. júla (WEBNOVINY) – Ďalší krok k realizácii pilotného projektu – využitia strechy na jednej z prešovských škôl, kde sa má postaviť fotovoltická elektráreň, by mali urobiť prešovskí poslanci už v stredu na mestskom zastupiteľstve. V apríli schválili zámer, teraz by mali odobriť návrh zmluvy o budúcej zmluve o prenájme strechy a prevodu fotovoltickej elektrárne zo Základnej školy na Bajkalskej ulici do majetku mesta. Neskôr by sa mal tento projekt rozšíriť aj na ďalších 11 mestských škôl a športovú halu s plochými strechami. Cieľom projektu je získať lacnejšiu elektrinu a využiť pritom energiu slnka. Konečný zisk by sa mal premietnuť do rekonštrukcie verejného osvetlenia.

Mesto bude tento projekt realizovať v spolupráci so strategickými partnermi – Východoslovenskou energetikou, a.s. a prešovskou spoločnosťou O. S. V. O. comp a.s. Vkladom mesta bude plochá strecha školy a zaplatenie projektovej dokumentácie v sume 4 500 eur, čo je zisk z verejného osvetlenia za minulý rok. Spoločnosť O.S.V.O. Comp. a.s., ktorá zabezpečuje v Prešove verejné osvetlenie, spracuje projektovú dokumentáciu. Investorom pilotného projektu bude Východoslovenská energetika, a.s., ktorá prenajme od mesta strechy a investuje do pilotného projektu okolo 330 tisíc eur. Súčasne bude znášať všetky riziká.

Návratnosť projektu sa odhaduje na deväť až desať rokov, kde pri súčasných podmienkach je výkup elektrickej energie a jej cena garantovaná na obdobie 15-tich rokov. Investor ponúkne mestu výhodné podmienky pre nákup elektrickej energie. Zisk sa investuje do obnovy verejného osvetlenia. Do roku 2020 bude v Prešove po dobe životnosti 5 000 kusov stožiarov verejného osvetlenia a iných svetelných bodov a tiež 188 kilometrov káblových rozvodov, ich výmena vychádza na 12,5 mil. eur s DPH. Výrazná časť týchto nákladov by sa mala uhradiť zo zisku, ak by sa realizoval nielen pilotný projekt, ale rozšíril by sa aj na ostatné strechy škôl.

Projekt ráta aj s ďalšími výhodami. Pred inštaláciou solárnych panelov sa urobia niektoré opravy na strechách a vybudujú sa nové ochrany bleskozvodov, ktoré tieto systémy vyžadujú. Navyše strechy budú menej namáhané slnečným žiarením, čím sa predĺži ich životnosť. Vybudovaním fotovoltických elektrární projekt dáva možnosť, ako dosiahnuť trvalo udržateľný rozvoj verejného osvetlenia v meste. Predkladateľ projektu počíta s tým, že realizácia pilotného projektu priláka do Prešova investorov pre výstavbu ďalších fotovoltických elektrární. Životnosť panelov sa pohybuje okolo 25 až 30 rokov. To umožní získať mestu výhodnejšiu elektrinu aj po 15-tich rokoch.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM