Webnoviny - Svet

Prešovská univerzita vypestuje bylinky pre Kempinski

WEBNOVINY.SK

Repík lekársky. Ilustračné foto.Foto: bylinky.skPOPRAD 19. novembra (WEBNOVINY) – Centrum excelentnosti ekológie živočíchov a človeka Prešovskej univerzity v Prešove bude pre Grand Hotel Kempinski High Tatras dodávať ekologicky pestované liečivé a koreninové rastliny.

Zmluvu o spolupráci dnes podpísali rektor Prešovskej univerzity René Matlovič a generálny manažér hotela Gerd Ruge. „Spolupráca a budovanie kooperačných sietí s kvalitnými partnermi pri transfere vedeckých poznatkov do praxe je súčasťou tzv. tretej misie univerzity. Tá sa stáva popri výskume a vzdelávaní dôležitou súčasťou posilňovania konkurencieschop­nosti Prešovskej univerzity a vytvára synergické efekty stimulujúce regionálny rozvoj,“ uviedol po podpise zmluvy rektor Prešovskej univerzity.

Projekt sa zameriava na pestovanie a dodávku bylín pestovaných vedeckými a tvorivými pracovníkmi univerzity na báze ekologického hospodárstva. Univerzita bude pre hotel dodávať napríklad aj mätu piepornú s vysokým podielom pepermintu, rumanček bohatý na bisabol a ďalšie šľachtené odrody ako medovka lekárska, repík lekársky, dúška tymiánová, rozmarín lekársky či bazalka.

Ďalším predmetom spolupráce bude vzorková pestovateľská plocha liečivých a koreninových rastlín v areáli hotela. Hostia, ale i ostatní návštevníci Štrbského Plesa, tu budú môcť spoznávať rôzne druhy bylín, dozvedieť sa o ich pôvode, účinkoch a charakteristike prostredníctvom popisných informačných tabúľ.

Účinky vypestovaných rastlín z Centra excelentnosti bude možné nielen ochutnať v hotelovej reštaurácii, ako súčasť pochúťok z jedálneho lístka, či vo forme čajov z nápojového lístka, ale aj okúsiť priamo na vlastnej koži. Vysokohodnotné rastliny budú tiež súčasťou pílingov, masážnych olejov a ďalších kozmetických procedúr v hoteli.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM