Správy Politika

PRIESKUM: Hlas stúpa, OĽaNO vládna kríza nepoškodila. S kým by Pellegrini zostavil vládu?

Ak by sa voľby do Národnej rady SR konali začiatkom júla, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 20 percent.

Ilustračný obrázok k článku PRIESKUM: Hlas stúpa, OĽaNO vládna kríza nepoškodila. S kým by Pellegrini zostavil vládu?
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Zatiaľ čo súčasná vláda je zmietaná krízou a SaS je jednou nohou preč z vlády, opozičné strany si v prieskumoch polepšujú. Ak by sa voľby konali začiatkom júla, vyhrala by strana Hlas-SD so ziskom 20 percent. Hlas by teoreticky dokázal zostaviť koalíciu so Sulíkovou SaS a s PS (78 hlasov), ale aj s ďalšími kombináciami strán súčasnej koalície.

Hlas si polepšil

Strana Petra Pellegriniho si od mája polepšila o 1,8 percentu­álneho bodu. Druhá najsilnejšia opozičná strana Smer o jeden percentuálny bod, v porovnaní s júnovými bol rozdiel zanedbateľný.

Obe strany momentálne organizujú zber podpisov za referendum o predčasných parlamentných voľbách. Ak by Hlas spolupracoval so Smerom, nestačilo by to na väčšinu v parlamente.

Nasleduje SaS so 14,7 percenta a Smer-SD so 14,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ako pre TV Joj. Progresívne Slovensko by skončilo štvrté so ziskom 9,8 percenta.

Nasleduje OĽANO s 9,2 percenta, ktoré si polepšilo. V júni malo v prieskume 8,5 percenta. Nasleduje KDH so ziskom 7,2 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo aj Sme rodina so šiestimi percentami a tiež Republika s 5,4 percenta.

Pred bránami parlamentu

Pred bránami parlamentu by ostala SNS so ziskom 4,1 percenta a tiež strana Za ľudí s 2,2 percenta. Do NR SR by sa nedostali ani Maďarské fórum (1,8 percenta), Dobrá voľba a Umiernení (1,5 percenta), ĽSNS (1,5 percenta) či Aliancia (1,1 percenta).

Pod hranicou jedného percenta by sa ocitli Socialisti.sk (0,3 percenta), Spolu (0,2 percenta), Strana zelených (0,2 percenta) a Národná koalícia (0,2 percenta).

Hlas-SD by podľa výsledkov prieskumu získal v parlamente 35 mandátov, SaS 26 a Smer-SD 25. Progresívne Slovensko by malo 17 kresiel a OĽANO 16. S 12 poslancami by bolo v parlamente KDH. Sme rodina by obsadilo desať kresiel a Republika deväť. Zber dát pre prieskum sa konal od 7. 7. do 14. 7, čo je deň na to, kedy SaS vypovedala koaličnú dohodu a prišla s požiadavkou na odchod ministra financií a predsedu OĽaNO Igora Matoviča z vlády.

Čo nové v politike?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM