han Technológie

Pripravte sa na varovné SMS: Vďaka NOVINKE sa každý dozvie, kedy mu hrozí nebezpečie!

Pri živelných pohromách alebo katastrofách by mohli obyvatelia zasiahnutej lokality dostávať varovnú SMS.

Ilustračný obrázok k článku Pripravte sa na varovné SMS: Vďaka NOVINKE sa každý dozvie, kedy mu hrozí nebezpečie!
Zdroj: www.pexels.com

Systém Reverse 112 však nebude fungovať samostatne, ale doplní sirény a informovanie cez médiá. Spustiť by ho mali v júni, predpokladá Ministerstvo vnútra (MV) SR. Termín závisí od podpisu dohôd s mobilnými operátormi.

„Ak vznikne podozrenie na závažné ohrozenie obyvateľstva alebo ministerstvo vnútra vyhodnotí závažnú mimoriadnu udalosť tak, že je potrebné varovať obyvateľstvo v identifikovanej lokalite aj prostredníctvom mobilných operátorov, operátori prostredníctvom SMS alebo Cell Broadcasting budú varovať svojich zákazníkov,“ priblížil pre TASR tlačový odbor MV SR.

Ako to funguje?

Varovanie pred pravdepodobnými alebo očakávanými následkami mimoriadnej udalosti sa bude dotýkať osôb, ktoré sa budú nachádzať v danej postihnutej lokalite.

Systém SMS varovania doplní hlavné spôsoby varovania obyvateľstva, teda sieť sirén, varovanie cez miestne rozhlasy, televízne a rozhlasové vysielanie.

„Napríklad v prípade potreby budú spustené sirény, informovanie cez starostov a primátorov a miestne rozhlasy, informovanie cez médiá a ďalšie spôsoby doplnkového varovania a taktiež aj Reverse 112,“ načrtol rezort.

Službu plánujú využívať pri živelných pohromách, ako sú povodne, záplavy, krupobitie či víchrice, ale aj veľkých požiaroch, výbuchoch alebo katastrofách, napríklad veľkých nehodách.

Realizáciou systému Slovenská republika naplní záväzky novelizovanej smernice, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronických komunikácií.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM