ELA Správy Zo Slovenska

Profil atentátnika na sociálnej sieti vymazal samotný Facebook

Vyšetrovací tím atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) sa zaoberá aj možnosťou, že páchateľ nebol osamelým vlkom.

Ilustračný obrázok k článku Profil atentátnika na sociálnej sieti vymazal samotný Facebook
Zdroj: Pexels.com

Nasvedčuje tomu aj fakt, že facebooková a komunikačná história páchateľa bola dve hodiny po spáchaní skutku zmazaná. Informoval o tom v nedeľu minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Vyšetrovateľ bol doplnený o vyšetrovací tím, pretože je tu aj verzia toho, že páchateľ sa pohyboval v určitej skupine ľudí, ktorí sa možno na tento trestný čin hecovali a vzájomne podporovali,“ uviedol minister.

Dve hodiny po…

Vymazanie facebookového profilu útočníka na premiéra Roberta Fica nemusí znamenať, že atentátnik mal komplica. Šutaj Eštok hovoril o vymazaní profilu dve hodiny po útoku.

„Myslím si, že dve hodiny po spáchaní toho skutku mal páchateľ vymazanú všetku facebookovú aj komunikačnú históriu a nebola vymazaná ním a ani jeho manželkou zrejme,“ povedal minister. Neskôr dodal, že manželka útočníka nebola tak „technicky disponovaná“, aby mohla túto komunikáciu vymazať, preto nevylúčili, že mohol mať komplica resp. neznámu skupinu osôb.

Minister vnútra a námestník SIS Pavol Gašpar ešte hovorili, že informácie o zmazaní profilu na Facebooku vychádzajú z operatívnych informácií.

Účet zmazala Meta

Spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook, vymazala podľa Aktualít atentátnikov profil na sieti, ale podľa ministra sa s obsahom manipulovalo ešte pred týmto vymazaním.

O tom, že zmazali profil Juraja C., informovala Meta v utorok aj slovenského mediálneho regulátora – Radu pre mediálne služby, informuje Denník N.

„Pred malou chvíľou nás spoločnosť Meta informovala, že v súlade s krízovým protokolom, ktorý v nadväznosti na útok spustili, vymazali účet útočníka na Facebooku,“ uviedla Rada v utorok.

Spoločnosť Meta následne v utorok podvečer potvrdila, že profil zmazala ešte 15. mája, v noci po incidente, presný čas neuviedla. Hovorkyňa spresnila, že to urobili „krátko“ po tom, ako profil identifikovali. Podľa spoločnosti porušoval jej pravidlá o nebezpečných jednotlivcoch. Hneď po odstránení profilu informovala aj slovenské úrady.

Ilustračné foto

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM